View Single Post
  #4  
Vechi 26.06.2022, 21:53:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Corecta observtia ta Iorest cartea de care am vorbit este de fapt Iertarea-de Monah Pimen Vlad
Mulțumim pt info, nu contează că ai confundat.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am confundat-o cu cartea Mariei Pastourmadzis Sfantul. Am impresia ca le-am citit in aceeasi perioada si de aici incurcatura.
E foarte bine că citești aș zice că procentul de ortodocși care citește lectură duhovnicească se împuținează, o zicea și Danion Vasile care o vreme a fost editor la editura Egumenița, că au scăzut mult vânzările de carte religioasă ortodoxă.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca nu iti dai seama de ce spui , in legaatura cu viata de la Muntele Athos.
Am analizat mult situația, dacă nu ar fi lucrarea lui Dumnezeu prin mireni, monahii nu s-ar putea întreține nicăieri în lume, mirenii cumpără din vechime - de când e patericul Egiptean rucodelie(bricolaj) și pictură duhovnicească, mirenii aduc bani pe pomelnice, mirenii mai bogați dau bani sau materiale de construcție.
Dacă nu sunt mirenii pot fi ajutoare de stat, până și Ceaușescu am înțeles că a donat niște tractoare ARO către așezămintele românești de pe Athos, rațiunea era că sunt totuși niște români care reprezintă statul.

Până și ca să faci agricultură îți trebuie utilaje agricole luate din banii mirenilor, combustibil pt ele, semințe, materiale să construiești sere, irigații, curent electric etc.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat spunea ca in primii ani era istovit complet de programul de rugaciuni din Sfantul munte. Adormea in picioare efectiv, la un moment dat chiar spune cum a scapat in ultimul moment sa cada.
Am văzut și eu acel vlog, părintele se referea că era doar o ispită personală aceea cu somnul greu care-l lua, nu era la toți călugării de pe munte.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mie personal mi se pare greu si programul din manastirile din Romania, si acolo la Athos programul de rugaciune este mult mai incarcat.
E greu programul, dar nu solicită multă muncă intelectuală, e doar muncă fizică și citit aceleași lucruri ani și ani, mai greu mi se pare postul care arde stomacul, dacă se ține într-adevăr și nu mănâncă în ascuns.
Există călugări cu funcții care au frigider separat de obște și mănâncă ei cât vor și ce vor, de ex n-are nimeni curaj să-l chestioneze pe stareț dacă postește că-l poate da afară din mănăstire.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
In plus stii cum era povestioara aia ca la un sat de oameni prapaaditi era un singur drac care ii controla pe toti, si la o manastire erau sute care sa ii faca sa cada. Deci ispitele sunt mult mai mari intr-un loc dinasta in care vrei sa te imbunatatesti.
Eu pe calugarii astia ii vad ca niste soldati gata in orice clipa de lupta, niste flacari vii.
Nu știu dacă e așa, unii ar închide ochii la acrivie duhovnicească ca să trăiască bine și liniștit, ca dovadă se acceptă ecumenismul în mănăstiri ușor, ușor.

Unii preferă să renunțe la viața de familie doar ca să aibă un acoperiș deasupra capului să nu ajungă pe străzi, dar și prin persoane defavorizate poate lucra Dumnezeu nu mă îndoiesc de asta.

Eu mă refeream că în România unele mănăstiri au așezăminte sociale, centre caritabile care consumă, gaz, curent, lemn de foc, apă-canal, salubritate, facturi mărite adică simt și ei ca mirenii ce se întâmplă, deci toate scumpirile îi lovesc iată știrea veche cu factura de la o mănăstire:
https://www.antena3.ro/emisiuni/sint...ze-625566.html

De atunci s-a mai mărit și se va mai mări de 3 ori minim prețul la gaze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote