View Single Post
  #1  
Vechi 30.04.2009, 21:59:21
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Vederea slavei lui Dumnezeu de Sfintii Apostoli pe Tabor

Unii au inceput sa tulbure pe credinciosi cu diferite invataturi straine de duhul credintei celei lasate de Domnul nostru Iisus Hristos.
Mai ales acum ca au fost aduse moastele Sfantului Grigorie Palama la Bucuresti.Ba mai mult unii zic ca Sfantul Grigorie Palama ar fi invatat o invatatura noua, diferita de cea a Bisericii.Dar nu e nicidecum asa.
Despre aceasta ne zice Sfantul Apostol Pavel:

"6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema
"
Dar oare auzim ca Sfintii Apostoli varsau rauri de lacrimi cand au vazut slava lui Dumnezeu cea necreata pe Muntele Tabor?
Nicidecum.
Sau auzim pe vreunul din Sfintii Apostoli ca s-au apucat sa schimbe cuvintele Sfintei Evanghelii care le-a fost predata de Domnul nostru Iisus Hristos?
Cum dar ar putea sa fie asta cand toti aveau acelasi Duh intr-ansii?
Normal ca nu se putea sa fie aceasta.

Dar oare femeia cea pacatoasa cand a imbratisat picioarele Domnului nostru Iisus Hristos plangand a vazut lumina cea necreata?
Da a vazut-o!

Cum a vazut-o?
Pai a vazut-o ca si-a inteles multa ei pacatosenie!
Asa a vazut-o!
Si a inceput sa planga!
Ca lumina cea necreata de cerceteaza pe om nu se mai vede omul mai bun ca altii!

Dar Sfantul Evanghelist Matei de a vazut-o a inceput sa planga?
Nicidecum!
Dar ce a facut Sfantul Evanghelist Matei?
Pai si-a schimbat viata si a devenit Sfant Apostol!
Ei si de aci inseamna neaparat ca cine vede lumina cea dumnezeiasca incepe neaparat sa planga?

Ei si nu inseamna de aci ca modul in care lucreaza harul asupra oamenilor e o taina?
Unul primeste lucrarea harului asa si altul o primeste altfel.

Iar Sfantul Ioan Teologul zice:
"8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui nu este întru noi. "
Reply With Quote