View Single Post
  #2  
Vechi 27.06.2010, 23:36:11
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Continuare

,, Iar El, răspunzând, a zis: Cel ce a întins cu Mine mâna în blid, acela Mă va vinde. Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis(..)Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis”(Matei 26:23-27)

De remarcat ca in acel moment Mantuitorul a spus doar referitor la vin ca ,, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor. Și vă spun vouă că nu voi mai bea de acum din acest rod al viței până în ziua aceea când îl voi bea cu voi, nou, întru împărăția Tatălui Meu.”(Matei 26:28-29).Nici un cuvant despre o posibila interdictie la mancare.Ca si cum ar fi stiut ca va avea nevoie de ea in viitor pt a-i convinge,prin gesture familiare,pe ucenicii Sai.

Dar sa vedem de ce avea nevoie,in viitor de acesta ,,Captatio benevolentiae” din partea ucenicilor.Sa vedem ce urmeaza dupa acele gesture familiare:

Dupa (Luca 24:41-43) ,,Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere. Și luând, a mâncat înaintea lor”>>>urmeaza ,, Și le-a zis: Acestea sunt cuvintele pe care le-am grăit către voi fiind încă împreună cu voi, că trebuie să se împlinească toate cele scrise despre Mine în Legea lui Moise, în prooroci și în psalmi. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.”(Luca 24:44-45)

Dupa (Ioan 21:5) ,,Deci le-a zis Iisus: Fiilor, nu cumva aveți ceva de mâncare?”>>urmeaza ,, Paște mielușeii Mei”(Ioan 21:15),, Păstorește oile Mele”( ”(Ioan 21:16),, Paște oile Mele”( Ioan 21:16) ,,Iar aceasta a zis-o, însemnând cu ce fel de moarte va preaslăvi(Petru) pe Dumnezeu.” (Ioan 21:19)

Dupa (Luca 24:30) ,,Și, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor.”>>>urmeaza ,, Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile?”(Luca 24:32)>aici se remarca ca au avut nevoie de un gest familiar desi Mantuitorul le talcuise Scriptura inca de pe drum.

Concluzia mea:Mantuitorul stia inca din momentul Cinei cea de taina ca va avea nevoie in viitor de acele mici gesture familiare care sa inlature starea de crispare.De aceea si-a fixat o interdictie referitoare doar la vin.In viitor el a utilizat acele gesture pt a inlatura frica,indoiala si starea de crispare a ucenicilor.Adica s-a comportat cu ei precum cu niste copii.Avea nevoie ca ei sa nu fie speriati pt ca trebuia sa le transmita ceva capital>talcuirea Scripturilor,calea de urmat pentru Petru cu implicatii pina in ziua de azi,modul cum vor fi recunoscuti cei ce vor veni in numele Sau(Marcu 16:15-18) dar mai ales ,, Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.”(Ioan 20:22-23)
Pentru acesta avea nevoie de cooperarea lor deplina si libera a sufletului si inimii lor.Ei nu trebuiau sa fie speriati sau plini de indoiala cand urmau sa primesca ce trebuia sa le transmita Mantuitorul.Trebuiau sa fie tari in credinta si plini de incredere pt ca la randul lor sa poata transmite mai departe.

Urmau sa primeasca,pe linga dovada Invierii Lui pe care o vazusera prin infasisarea Lui in fata lor,chintesenta crestinismului si a Invataturii Sale.Sufletul lor trebuia sa fie liber de frica si indoiala pt asta asa cum inima si sufletul,in cazul ,,Rugaciunii inimii”,trebuie sa fie libere de patimi si pacate pt a-L primi pe Hristos.

Iar daca cineva se indoieste de acesta extraordinara dovada a tehnicii psihologice folosita de Mantuitor,in scop précis,il invite sa citesca acest pasaj

,, Și ei au istorisit cele petrecute pe cale și cum a fost cunoscut de ei la frângerea pâinii”(Luca 24:35).Iata cum Mantuitoru,printr-un mic gest uman,de o adincime psihologica extraordinara,cu incredibilia semnificatie dupa cum stim a pregatit pe ucenicii Sai in a le transmite partea Sa de Invatatura divina.Iata inca o mica dovada ca Mantuitorul a avut si latura umana si latura dumnezeiasca.O tehnica umana psihologica elementara intr-un scop de esenta mantuitoare.
Mantuitorul a stiut derularea evenimentelor in amanunt si a actionat precum un simplu om nu poate actiona.Si-a transmis Invatatura gradual,a insotit-o de plide,exemple faptice,psihologie,sacrificiu, si multe alte aspecte.

Last edited by Scotianul; 27.06.2010 at 23:44:13.
Reply With Quote