View Single Post
  #24  
Vechi 07.07.2010, 11:29:04
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez?
Inteleg ca problema dumneavoastra nu este legata de starea cartilor ci de faptul ca sunt de la alte culte. Daca este o problema de constiinta cel mai bine ar fi sa cunoasteti voia lui Dumnezeu. Pentru a o afla va puteti ruga, puteti citi Cuvantul lui Dumnezeu, va puteti adresa parintelui dumneavoastra spiritual...

Daca intrebati pe forum va pot da si sugestia mea. Tinand cont ca Mantuitorul a spus: „toate câte voiți să vă facă vouă oamenii, asemenea și voi faceți lor”, va propun un exercitiu de imaginatie: dumneavoastra i-ati fi daruit ei un frumos odor ortodox.
Ce v-ar place sa faca cu el?

1. Sa-l pastreze atent din respect fata de dumneavoastra.
2. Sa-l daruiasca unei ortodoxe care se va bucura de el.
3. Sa-l vanda si cu banii obtinuti sa va ofere o masa la restaurant.
4. Intr-o maniera a la „sfantul slujitor” Torquemada, sa faca un foc mare intr-un butoi de tabla si, in timpul unui dans ritualic, sa-l arunce peste cap drept in mijlocul flacarilor.

P.S. Au fost unii care au folosit Biblia pe post de hartie igienica. Cred ca puteau da explicatii savante chiar si pentru asta: „stiti, erau simple foi de hartie, pentru mine e perfect OK, nu era Cuvantul lui Dumnezeu, nu fusesera sfintite, doar n-o sa le idolatrizez , etc...

Last edited by penticostalulmantuibil; 07.07.2010 at 12:04:55.