View Single Post
  #9  
Vechi 22.12.2010, 00:05:22
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Cum se poate castiga increderea de sine,tinand cont ca sunt fata,deci murdara,inferioara?Sincer,nu stiu ce sa mai fac,a inceput din septembrie scoala si nu mai pot invata,inainte ma duceam la olimpiada la mate,info acum nici materia pt clasa nu o pot retine si imi vine sa plang mereu...stiu ca fetele nu trebuie sa fie destepte pt ca nu trebuie sa gandeasca cu capul dar totusi,ma gandesc la parintii mei care vor sa invat bine.La preot nu vreau sa ma duc ca imi va spune aceleasi lucruri pe care le stiu deja si care imi fac mai mult rau decat bine.
Cred ca ai fost intr-o stare mai proasta cand ai scris cele de mai sus si din cate vad ai niste stari care tind spre depresie. Din titlul topicului, se pare ca ai o problema cu tine insati(am avut si eu stari asmanatoare).
Daca tu zici ca esti murdara sa stii ca nu e din cauza faptului ca esti fata ci din alte caze(pentru astea ne-a fost lasata Taina Sfintei Spovedanii).
Cred ca starea pe care o descrii dupa cele 3 puncte de suspensie am avut-o si eu. Intr-o astfel de situatie, cred ca cel mai bine e sa ne spovedim des, o data la 4 saptamani sau mai des daca e necesar si sa incercam sa nu mai lasam gandurile astea depresive sa ne innunde, sa ne luptam cat putem sa le respingem. Daca este vorba despre ceea ce cred eu, este si o stare de lene duhovniceasca pe care o avem(ne e lene sa ne rugam si sa facem ceea ce avem de facut).
Sper ca am intuit bine, oricum sa incercam sa ne rugam, pentru ca Dumnezeu cunoaste cel mai bine inima omului si tot El e Cel care face primul pas in relatia noastra cu El.
Doamn ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote