View Single Post
  #500  
Vechi 09.03.2016, 23:01:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Din rugăciunile Sfântului și marelui Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului



“Fecioară Stăpână, Născătoare de Dumnezeu, primește această mărturisire a greșelilor mele celor multe și grele și o du Fiului tău și Dumnezeu, rugându-te Lui, ca să fie milostiv mie, păcătosului.
Că de mulțimea fărădelegilor mele sunt oprit a căuta spre Dânsul pentru ca să cer iertare. Pentru aceasta, pe tine te rog să fii pentru mine înainte solitoare și mijlocitoare. Că multe și mari daruri dobândind eu de la Ziditorul meu Dumnezeu, dar uitându-le pe toate, nemulțumitor m-am arătat eu, care am trăit ca dobitoacele și m-am asemănat lor.
Căci sunt sărac de fapte bune, dar bogat de păcate, plin de rușine și osândit de Dumnezeu, făcându-mă de plângere îngerilor, de râs și de bucurie diavolilor și urâciune oamenilor, din pricina păcatelor mele. Multe și mari sunt păcatele mele, dar la ajutorul tău alerg, Stăpână Născătoare de Dumnezeu, eu cel ce în dezmierdări am cheltuit bogăția mea sufletească, cel ce sunt slugă lacomă, vas al gândurilor celor rele și deșarte, vistieria celor necurate și spurcate și lipsit de toată fapta cea bună.
Miluiește-mă pe mine cel smerit, milostivește-te spre mine cel neputincios. Multă îndrăzneală ai la cel ce S-a născut din tine și nimeni nu are putere precum tu, Maica lui Dumnezeu; că toate le poți, ca ceea ce ești mai presus de toate zidirile, că din toate câte voiești nimic nu este ție cu neputință. Deci, nu trece cu vederea lacrimile mele și nu te întoarce de la suspinul meu; nu lepăda durerea inimii mele, și nu rușina nădejdea mea cea către tine; ci, cu rugăciunile tale cele de Maică, roagă-te Fiului tău pentru iertarea păcatelor mele. Învrednicește-mă pe mine ticălosul și nevrednicul robul tău, ca să-mi iau frumusețea cea din început. Ajută-mă ca să mă izbăvesc de patimi și de păcate și să mă îmbrac cu dreptate și cu fapte bune; să mă izbăvesc de spurcatele pofte trupești și să mă îmbrac în sfințenia curăției celei sufletești, să mor lumii și să viez faptei cele bune.
Călătorind eu, fii cu mine; pe marea vieții acesteia înotând, ajută-mă; când priveghez, mă întărește, când sunt în necaz, mă mângâie; când sunt împuținat în credință, mă îmbărbătează, când sunt bolnav, vindecare îmi dăruiește; când sunt nedreptățit, mă izbăvește; când sunt în primejdie de moarte, degrabă apucând, mă scoate, și vrăjmașilor mei celor văzuți și nevăzuți în toată vremea înfricoșat mă arată, ca să cunoască toți, care cu nedreptate mă necăjesc, că eu sunt robul tău. Așa, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, ascultă smerita mea rugăciune și nu mă rușina în nădejdea mea cea către tine, ceea ce ești după Dumnezeu, nădejdea tuturor creștinilor.
Trufia și mândria cea deșartă din mintea mea o șterge. Nălucirile cele de noapte ale duhurilor celor viclene și bântuielile cele de ziuă ale gândurilor celor necurate, din mintea mea le împuținează și mă ajută ca fără împiedicare să merg pe calea cea fericită și poruncită de Dumnezeu. Dă-mi vreme de pocăință, și de moartea cea de năprasnă mă izbăvește, iar la sfârșitul vieții mele, fii lângă mine, ușurând durerea cea nesuferită. Atunci să mă ușurezi de strâmtoarea cea cumplită și să mă izbăvești de chipul cel înfricoșat al diavolului și de cercetarea cea amară pentru toate, a vameșilor celor din văzduh, a stăpânitorilor întunericului, și zapisele păcatelor mele cele multe să le rupi cu dumnezeiasca ta putere. Cu Dumnezeu mă împrietenește și stării Lui de-a dreapta celei fericite la judecată mă arată și bunătățile cele veșnice a le moșteni mă învrednicește.
Această rugăciune aduc ție, Stăpâna mea, Născătoare de Dumnezeu, lumina ochilor mei celor întunecați, mângâierea sufletului meu, folositoarea și nădejdea mea cea după Dumnezeu, pe care cu blândețe primind-o, curățește-mă de toată întinăciunea trupească și sufletească și mă învrednicește în veacul de acum fără de osândă să mă împărtășesc cu preasfântul și prea curatul Trup și Sânge al Fiului și Dumnezeului tău, iar în veacul ce va să fie, cu cina cea cerească a desfătării raiului mă veselește. Ca, acele bunătăți dobândindu-le eu nevrednicul, să slăvesc în vecii vecilor preacinstitul și de mare cuviință numele Fiului și Dumnezeului tău, Cel ce primește pe toți cei ce se pocăiesc din tot sufletul, pentru tine, ceea ce te-ai făcut mijlocitoare și chezășie tuturor păcătoșilor care aleargă către tine cu credință. Că prin tine, prealăudată și preabună Stăpână, se mântuiește tot neamul creștinesc, care laudă și preamărește pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh, Treimea cea Preasfântă și de o ființă, totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote