View Single Post
  #25  
Vechi 21.05.2009, 19:25:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
I
Una din ereziile majore ale iudaismului este considerarea ca esti mantuit prin simplu fapt ca te-ai nascut intr-un anumit neam.
Evreii or fi considerati eretici din perspectiva noastra, a legilor noastre crestine. Gindeste-te, de cind faptul ca un om sau un popor pacatuieste pentru ca nu INTELEGE Cuvintul?

Daca nu-l intelege, nu-l poate asimila, si deci unde este pacatul aici? eu unul nu vad un pacat,
De ex; Sunt ignorant, nu ma duce capul, am traditia mea de care fara voia mea sunt orbit, surd mut, nu pot asimila alte religii si Legi Noi lasate in mijlocul Legii Vechi?
Eu iudeul , ma dau cu capul de zidul cetatii de 3000 de ani sa zicem, si vad ca DUmnezeul lui Izrael nu-mi spune nimic in legatura cu trecerea la Legea Noua
OARE ASTA ESTE O EREZIE?...de ce explica clar Mihail, oare este pacat cind eu cred in Moise si Legile lui si din cite stiu Dumnezeu nu a venit la poporul meu la modul explicit sa anuleze Legile Vechi si sa le inlocuiasca cu unele noi.
Iudeii se intreaba de mii de ani, de ce oare ar schimba Dumnezeu legile Vechi?
De ce?, da, sa le imbunatatesti da, asa cum se aduc des amendamente legilor existente din diverse motive de evolutie sociala
Insa lor proorocii lor nu le-au lasat nici un document scris, deci prin ce pacatuiesc ei
DACA EI DOAR ASTA STIU?
si SUNT ABSOLUT SIGURI da DUMENZEUL LUI IZRAEL ii va MINTUI!

Altfel nu s-ar da toata ziua cu capul de zidul plingerii si si-ar vedea de Ghisheft-uri in continuare
Deci de ce nu li se clarifica aceasta dilema? ca doar Dumnezeu nu i-a lasat niciodata doua mii de ani fara raspuns, i-a mai lasat El citiva ani pe ici pe colo, in VT insa din raspunsurile primite de ei nici unul nu indica catre Crestinism
Deci mai degraba noi nu facem ce trebuie pentru ca aruncam cu noroi in ei si in altii de care Dumnezeu are grija in felul lor particular
Reply With Quote