View Single Post
  #18  
Vechi 20.04.2007, 23:20:00
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
da, eu am patit o faza si mai periculoasa dar parca am spus-o deja sau nu mai stiu tot cu accident si nu am patit nimic. Aia cu ingerul pazitor...nu mai stiu unde am spus de ea. Cred ca se intampla f multe lucruri, nu ma mira nimic.
Nu m-am spovedit si impartasit pt altii eu in general tot ce fac, fac pt mine.
Iar preotul daca nu e disponibil nu pot sa-l fortez si majoritatea au f mult de lucru pt ca salariile sunt mici si isi iau mai multe servicii. Eu am facut tot ce tine de mine. O sa ma impartasesc si la alte dati cand nu e coada, sunt de acord cu ideea asta , intr-adevar cand e multa lume nu are rabdare sa te asculte si chiar preotul te grabeste trebuie sa ii turui ca o mitraliera ca nu are timp de atatia.
Oricum de frica aia nu cred ca scap vreodata iar ref la soacra o las in pace, indiferenta e cea mai buna si cu ocazia asta nici nu o urasc. Orice ai spune tu exista clar persoane in viata fiecaruia de care te bucuri ca le-ai cunoscut ai vrea sa le revezi si persoane care iti pare rau ca le-ai cunoscut si stii ca e mai sanatos pt tine sa nu ai de-a face!


legat de ce ai spus, la mine in camera (de fapt acolo unde stau, nu este un anume loc) este calm in timpul zilei si noaptea (cateodata).
Dar cat stau la rugaciune foarte rar mi s-a intamplat sa fie liniste in camera, toate incep sa pocneasca, si cand se intampla asta parca ma fac mai tare sa ma rog, deci sunt spre binele meu :), dar diavolul nu asta urmareste prin pocniturile astea ci vrea sa ma sperie, sa fiu atent la el (sa pocneasca geamul, sticla ... sa fim seriosi, ce poate pocni la sticla de 1m x 1m , si toate astea nu atunci cand cica se schimba temperatura in camera, ci in aceleasi conditii).

Dar nu-mi e frica, daca Dumnezeu este cu mine, cine este impotriva mea? Nu ma las, n-are nici o putere, iar daca va ingadui Dumnezeu si va face ceva, atunci slava Lui, pentru ca Dumnezeu ne vrea doar binele, ca El nu ne iubeste asa cum iubim noi... ci el ne iubeste ca un Dumnezeu Bun si Bland.

Banuiesc de unde sunt aceste pocnituri. Am avut o patima si dupa multe lupte, Dumnezeu a luat de la mine aceasta. Parintele s-a exprimat ca [diavolul] "m-a scapat din gheare". Acum banuiesc ca el este cel ce umbla pe aici cand vede ca nu ies din sfatul duhovnicului.

Dumnezeu fie cu noi !
Ionut

PS: nu am scapat de patima pana in momentul in care nu m-am lasat TOT in credinta ca daca asa Dumnezeu ne cere inseamna ca asa e bine, si CRED ca prin duhovnic Dumnezeu vorbeste. Deci daca el [duhovnicul] mi-a spus ca asa si asa scap, atunci sa fac, ca Dumnezeu ma ajuta. Slavit sa fie Dumnezeu ca Mare ESTE !
Reply With Quote