View Single Post
  #33  
Vechi 20.10.2011, 20:31:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Incepand cu baza: daca doamna are si degenerescenta maculara, s-ar putea ca operatia de cataracta (ea in sine putin priculoasa, dar pericolul nu poate fi exclus complet niciodata) sa fie inutila, pentru ca degenerescenta maculara in sine conduce la pierderea vederii, de aceasta data- ireversibil. Medicul oftalmolog poate decide oportunitatea interventiei, apoi cu toate datele "in mana" trebuie discutat cu parintele. Sa va ajute Dumnezeu sa faceti cum e mai bine!
Excelent sfatul acesta! Mulțumesc din suflet. Aceasta mi s-a spus la ultimul control care a fost acceptat de către mama acum câțiva ani. A spus că este posibil ca o operație de cataractă în situația când ochii sunt afectați de degenerescență maculară să fie inutilă.
Am reușit să o conving să mergem pentru a mai face un control.
Așa stau lucrurile astăzi. Până mâine s-ar putea să se răzgândească și să refuze și controlul.

Vă mulțumesc tuturor celor care ați poposit câteva minute pe acest topic și ați scris câteva rânduri. Am fost tare mâhnită.

În final hotărârea o ia tot persoana care trebuie să sufere intervenția chirurgicală și nu altcineva.

Last edited by dorinastoica14; 20.10.2011 at 20:56:11.
Reply With Quote