View Single Post
  #14  
Vechi 30.10.2006, 11:08:53
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

Pot sa iti raspund la intrebari nu e nici o chestie.
Am mai multi duhovnici in functie de timpul lor deci nu depinde de mine.
Ma spovedesc si impartasesc de Paste si Craciun.
Tin in permanenta post miercuri si vineri si 2 sapt din posturile mari la inceput si 2 la sfarsit, in rest la fel miercuri si vineri .
Imi fac rugaciuni seara si dimineata, merg si duminica la biserica o data la 3 duminici sau chiar mai des.
Am sfintit si casa si masina si tot ce se poate sfinti am aprins si tamaie, am baut si apa sfintita. Am fost la preoti sa imi citeasca contra fricii, am fost la moaste in special la Sf Ciprian. Se simte de la cam 2m de racla o stare linistitoare si de incredere dar dupa un sfert de ora dupa ce am plecat de acolo nu mai simt nimic.
La fel cand ma impartasesc simt o stare de linistire si incredere indusa, clar externa (nu e a mea) dar tine o zi maxim (ziua aia). De ex. daca aduce cineva intr-o camera oarecare unde sunt eu ceva sfintit dar cu putere ca la moaste, de la 2 m fara sa stiu ce a adus simt starea aia. La fel daca e o persoana foarte credincioasa gen parintele Argatu- simteam de la 2-3 m starea aia.
Prima data cand am cunoscut-o pe soacra-mea desi se prefacea ca toaste visele, cum s-a uitat la mine am simtit niste fiori reci dinspre ea intensi parca deschisese cineva usa la frigider. Am fost foarte rezervata in privinta ei in ciuda prefacatoriei ei. In scurt timp am vazut ca incerca sa ma slugareasca, sa ma supuna si ma invidia ingrozitor si toata prefacatoria ei a iesit la iveala si am auzit numai vorbe rele din partea ei desi nu avea de unde sa imi gasesca nod in papura -deja stiam cu cine am de-a face si nu aveam treaba cu ea ma tineam la distanta. Alta chestie e ca nu se impartaseste niciodata, doar se spovedeste, treaba ei, dar bine ca mi-am dat seama cu cine am de-a face sa pastram distanta.
Reply With Quote