View Single Post
  #2  
Vechi 28.06.2010, 13:03:04
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Te inteleg si intr-o oarecare masura iti dau dreptate si inteleg de unde iti vine supararea. La fel de indignata ma fost si eu si ce am facut?am mers la alta biserica si la alta,pana am gasit ce am cautat. Si am gasit. Nu una ci mai multe. Am gasit o biserica unde nu vad bani nicaieri...doar la sfarsitul slujbei apare o cutie,cutia milei in care oamenii pun bani acolo. Si parintele a spus doar o singura data ca are nevoie de banii din cutia aia pt a plati chiria bisericii{1200lire pe luna}. Si asta nu e singura biserica care o stiu asa. In tara stiu cel putin 3 biserici in jurul orasului unde am crescut unde preotii nu pretind bani pt nimic...dai pomelni pt 40 zile ...1 an fara nici un leu{dar cand ai bani si stii ca banii aia provin din mila lui Dumnezeu pe care si-a revarsat-o asupra noastra nu te lasa inima sa nu dai nimic si atunci pui suma corespunzatoare cat crezi u ca se da pt un pomelnic in cutia milei}.

Am vazut in schimb si reversul monezii unde oamenii pun bani peste tot...pana si cand scoate parintele Sf.Evanghelia spre inchinare, oamenii se inchina si pun bani...nu inteleg de ce dar probabil e mai mult un fel de fala sa vada restul ca eu dau...alt fel nu imi explic. Dc ai de dat ceva dai in liniste sa nu vada nimeni cat si ce dai. Si altii pun bani pe la icoane de rusine...sa nu vorbeasca lumea si ca asa se face. Si de aici auzi...nu ma duc la biserica ca nu am bani!

Cauta pana gasesti linistea.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote