View Single Post
  #10  
Vechi 28.06.2010, 14:09:11
catalin755 catalin755 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cumplita confuzie intre ban si divin este facuta cred doar de cei care nu au o viata in biserica. Este o confuzie a celor care stau pe gard si se uita si nu inteleg nimic. Pentru ca daca ai fi participat si ai fi fost cu urechile ciulite la ce se intampla in biserica, la slujbe si la predici, nu ai mai fi avut parerile astea.
La biserica am fost des. Si nu doar ca sa fac prezenta. Insa unele manifestari m-au distantat. Asta nu inseamna ca am devenit ateu sau ca discreditez biserica. Ba chiar imi plac slujbele.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Lupta activa dar fara Liturghie, rugaciune, post, spovedanie si Impartasire nu exista. Sau exista dar nu are nici o treaba cu biserica. Si toate lucrurile bolduite de mine nu sunt filozofice, ci cat se poate de concrete.
Eu vorbesc de realitatea crunta. Ii poti spune unui batran care nu are 50 de bani sa isi cumpere o paine si il doare stomacul de foame du-te si te roaga si tine post si te spovedeste? Pai el abia se tine pe picioare de foame... El se va ruga, desigur, dar ii trebuie si ceva care sa-i rezolve problema. Daca iti e greata din cauza bauturii ce faci? Bei lamaie ca sa nu iti mai fie greata sau te lasi de bautura? Daca sistemul asta mondial e prost atunci ce faci? Il refuzi sau te complaci tragandu-ti o perdea de rigaciuni asupra stomacului infometat, facturilor imposibil de platit, hainelor uzate ale copiilor si asa mai departe. O sa spuna multi ca sunt contra lucrurilor sfinte. Deloc. Insa trebuie sa nu amestecam una cu alta si mai ales sa nu folosim lucrurile sfinte pe post de masca in fata realitatii imposibil de rezolvat.
__________________
Traieste degeaba sau mori pentru ceva...
Reply With Quote