View Single Post
  #5  
Vechi 30.05.2013, 17:57:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru mine, farmacistul se aseamănă foarte mult unui dealer de droguri. Ambii vînd substanțe care dau dependență, au efecte secundare nedorite și primesc niște bani în schimb. Ambii fac parte fără să-și dea bine seama sau fără să le pese din organizații mafiote cu interese malefice pe plan local sau mondial.

Nu m-ar deranja dacă farmacistul ar vinde pansamete, spirt, iod, plasturi, teste de sarcină, chestii pentru igienă, scutece și lucruri de genul ăsta.

Părintele Galeriu ne îndemna să căutăm un job care să ne pună în slujba binelui, făcînd ceva pentru ajutorul celorlalți. Cineva se pare că a renunțat la dorința de a deveni procuror la îndemnul părintelui.

Sînt multe meserii pe lumea asta care nu ar trebui să existe. Eu unul cred că orice angajat la o companie farmaceutică, de la director pînă la portar, sau orice distribuitor al unor substanțe ce fac rău semenilor și-a greșit cariera. Îmi pare rău pentru sinceritate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote