View Single Post
  #9  
Vechi 30.05.2013, 23:05:13
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Lista substanțelor necesare la regim de urgență nu e așa lungă. De acord cu ele pînă la un punct. Nu mai țin minte cînd am înghițit un algocalmin ultima oară. În schimb știu de Aulin, pe care l-am luat cîteva săptămîni acum vreo 4-5 ani din cauza unei măsele de minte infectate.

Dar ce ne facem cu medicamentele administrate pe perioadă lungă de timp - pînă la moarte mai precis - pentru boli de inimă și alte boli, de ce să luăm atîtea ”vitamine” sintetizate, ”suplimente”, substanțe inutile sănătății și care cauzează rău omului credul care le cumpără constant, la sfatul medicului?
-daca tu esti sanatos si nu ai dureri asta nu inseamna ca nu sunt destui bolnavi care au boli cumplite si suferinte si fara medicamente ar inebuni de durere sau ar muri mai repede; medicul ca si farmacistul e lasat de Dumnezeu ca sa vindece,normal ca exista si companiile farmaceutice care urmaresc profit sau au numai interese dar totusi multi oameni sunt bolnavi si au nevoie de medicamente; eu am o boala de oase naspa si daca nu as lua in fiecare zi diclofenac as innebuni de durere (mai ales iarna- nu as mai merge,nu cred ca as mai putea dormi bine...) asa ca pt mine a devenit indispensabil ,poti sa zici ca e ca un drog dar asta e...
-daca ai timp urmareste emisiuni,sau citeste articole sau viziteaza spitale unde sunt bolnavi de cancer sau alte boli grave sa vezi ca nu e chiar asa oamenii chiar au nevoie de medicamente ca sa se vindece,sau ca sa nu moara...
-eu am avut mai demult o aprindere de plamani grava si daca nu luam cateva saptamani antibiotice la greu acum nu mai scriam aici...exemplele pot continua
-si oricum farmacistii si farmacistele in general sunt mai de treaba decat multi doctori,cel putin nu sunt asa de mandrii si orgoliosi ca medicii...si pot sa zic ca am lucrat 7 ani in sistemul sanitar si am vazut destui medici....
Reply With Quote