View Single Post
  #7  
Vechi 30.09.2006, 00:03:17
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mirela, intr-adevar Dumnezeu ii va judeca si pe ceilalti dupa o lege a binelui si a raului pe care le-au facut, fiindca sunt si oameni care sunt de alta religie si au o viata de despatimire, de echilibru, de binefacere, etc. Adica multe fapte. Asta o lasam la mila lui Dumnezeu. Eu m-as bucura sa-i mantuiasca pe toti, dar cred ca nu prea va fi asa.

Acei protestanti au toate mijloacele necesare sa caute adevarul. Pe de o parte, Dumnezeu Care-i poate calauzi si, pe de alta parte, cartile ca sa poata studia o istorie a religiilor, sa-si puna intrebari, sa caute. Dar ei se multumesc cu "cred Doamne" si spera sa fie intr-unul din lacasuri. Dar de Sfintele Taine nu stiu, dar de ajutorul fara margini pe care-l poate da Maicuta Domnului nu stiu, dar de asceza nici atat, dar de a merge la un Sfant sa-l roage sa mijloceasca pt ei nu vor sa auda, ca au suficienta mandrie sa creada ca Harul lucreaza prin ei, ca stiu tot si Dumnezeu le vorbeste. Cumplita stare de mandrie. Iar daca ingerii de lumina au cazut din cauza asta, cu atat mai mult oamenii de tina.

E greu in ziua de azi si pt noi - botezati in dreapta credinta, cu duhovnici, cu Sfintele Taine, cu atatea si atatea daruri de sus - ca sa ne mantuim, dar totusi nadajduim la mila lui Dumnezeu.
Elena

Reply With Quote