View Single Post
  #695  
Vechi 07.03.2016, 20:45:26
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

"Potrivit lui George Alexander, interviul pentru Pro Tv în care acesta declara că preferă să își crească copiii în România i-a durut rău pe norvegieni. Românul a explicat pentru „Adevărul” decizia luată. „A fost o hotărâre pe care am luat-o eu și soția mea. Ține de identitatea noastră. Poate unii o să creadă ce vor, dar noi suntem mai patrioți. În plus, nici la noi nu este privită Biserica extraordinar pentru că sunt și acolo oameni neaveniți, dar în Occident s-a ajuns la niște lucruri inimaginabile. Recent, pe 21 februarie a fost Convenția Tineretului Liberal al Suediei. Ei cer legalizarea incestului și a necrofiliei. E numai un exemplu de valori morale care sunt sau nu sunt într-o astfel de societate. Eu nu vreau ca ai mei copii să trăiască într-o astfel de societate”, a mai declarat George Alexander. Românul a spus că luni, după protestul care a avut loc sâmbătă, grădinițele pe care le conducea au fost supuse unor controale și a fost, din nou, băgat în ședință. „Nu au putut să îmi găsească nimic pentru că sunt perfecționist și a fost totul perfect, dar după aceea am fost convocat la o altă ședință și în timpul ședinței mi s-a comunicat că într-adevăr au constatat că nu am fost la proteste. De unde știau ei că nu am fost eu la protest? Au monitorizat cumva? Nu înseamnă că am fost urmărit? Nu numai eu. Toți cei care au fost la protest în Oslo, toți cei 100 au fost trecuți pe tabele și liste. Oamenii nu știu, dar acesta este adevărul. Eu sunt convins că au trecut la represalii împotriva mai multor oameni, dar oamenii tac de frică”, a mai spus George Alexander, care a ales ca după acest episod să demisioneze. „Am fost urmărit pas cu pas, supravegheat, interzis, redus ca om și ca scriitor. Eu nu pot să accept astfel de lucruri” - George Alexander, profesor și scriitor „Nu vreau să fiu limitat. Este foarte important să fiu liber. Eu nu sunt numai un lider, sunt și scriitor. Eu nu pot să scriu niște lucruri, să le dau speranțe oamenilor, iar după aceea să le întorc spatele. Când mi s-a pus în vedere, și încă de cinci ori, să nu țin nicio cuvântare, de atunci am vrut să îmi dau demisia”, a mai spus românul. George Alexander mărturisește că până să treacă prin ceea ce a trecut nu și-ar fi imaginat că astfel de lucruri se pot întâmpla în Norvegia. „Nu aș fi crezut niciodată și nici acum nu îmi vine să cred. Este un coșmar. Dacă mi-ar fi spus cineva că este posibil așa ceva, i-aș fi spus că Norvegia este democratică și este o exagerare, o minciună, dar când simți pe pielea ta niște lucruri...”, a mai spus românul. „Dacă eram fără caracter, stăteam în banca mea” Încă înainte de a demisiona din funcția de director al grădinițelor din Oslo, George Alexander s-a înscris în Partidul Românilor de Pretutindeni. Adevărul: Ce veți face în continuare? George Alexander: Viața mea s-a întors cu susul în jos. Am primit foarte multe declarații de susținere. Am primit și propuneri. Sunt oameni care vor să îi ajut să publice volume de poezii, până la oameni care îmi propun să susțin proiecte pentru copii orfani sau bătrâni. Am fost contactat și de partide politice. Adevărul: V-ați înscris în Partidul Românilor de Pretutindeni.... George Alexander: Este o problemă de conștiință pentru că nu vreau ca oamenii să creadă că am făcut ceea ce am făcut ca să ajung la ciolan. Nu am avut niciodată habar că se va ajunge aici. Ideea este că oamenii de la Partidul Românilor de Pretutindeni m-au contactat și am văzut că sunt oameni de caracter. Mi-au spus un lucru. Noi vrem să facem o schimbare în țară. Dumneavoastră sunteți un om de caracter. Dacă dumneavoastră preferați să stați în banca dumneavoastră, cum credeți că se vor schimba lucrurile? V-ați gândit ce se va întâmpla cu copiii dumeavoastră peste 10 ani? Vreți să fim în continuare conduși de pușcăriași și de corupți? Atunci rămâneți în banca dumneavoastră. Credeți-mă că m-au pus pe gânduri. După nu știu câte discuții și constatări că oamenii sunt ok și bine intenționați, am hotărât să mă implic și să-mi asum răspunderea pentru că este vorba în final de condiția mea de om. Adevărul: Probabil că unii vă vor spune că ați luat aceste decizii pentru a vă lansa în politică George Alexander: Dacă eram un om timorat, fără caracter și fără coloană vertebrală stăteam în banca mea tot timpul și îmi păzeam scaunul de director și nu ridicam un deget atunci când oamenii din jurul meu aveau nevoie de ajutor, dar eu nu sunt astfel de om. Eu nu am nevoie de funcții. Le-am spus și celor de la Partidul Românilor de Pretutindeni. Vă susțin, dar dacă voi constata cea mai mică abatere, la revedere. Pa și nu am cuvinte. Adevărul: La ce nivel vă vedeți implicat în politică? George Alexander: Dacă Dumnezeu m-ar ajuta și dacă oamenii ar înțelege, credeți-mă, aș schimba multe lucruri în bine. Nu am nevoie de bani, nu sunt un om bogat, dar m-aș înconjura de oameni de caracter, de oameni integri. Am rămas impresionat. Noi, românii suntem un popor extraordinar și avem oameni care într-adevăr pot pune umărul la reconstrucția țării, dar avem prea mulți neaveniți care s-au infiltrat în politică și e normal ca oamenii să fie dezamăgiți pentru că au ajuns la limita sărăciei. Adevărul: Mulți români privesc spre Occident cu speranță. Există riscul să asimilăm și valori occidentale nesănătoase? Riscul este mare pentru că noi nu am avut niciodată oameni de stat, bărbați de stat. Am avut oameni care sunt înconjurați de hârtii și de doctorate care nu susțin interesele României. Se poate foarte bine negocia de pe o poziție de forță, inclusiv cu marile puteri, dar noi avem nevoie de oameni care să gândească strategic. Din cauza asta, oamenii s-au aplecat tot timpul și au înghițit toate mizeriile, pentru că nu au venit numai lucruri bune. Adevărul: Cei care s-au plasat în acest caz împotriva Barnevernet au fost acuzați că fac jocurile Rusiei. Vă asumați aceste critici? George Alexander: Eu poate am să șochez pe mulți. Eu apreciez ceea ce este bun și în America și în Rusia și în China și oriunde în lume. În același timp, critic ceea ce este negativ și în România și în America și în Rusia. Eu sunt convins că sunt oameni care vor interpreta în fel și chip. Mai important decât a pune accent pe ură este a crea punți de legătură. Noi nu avem nevoie de ură. Putem avea relații excelente și cu America și cu Rusia și cu China. Eu sper să fim atât de competenți încât să fim respectați pentru că avem puncte de vedere diferite. Carte de vizită: George Alexander s-a mutat în Norvegia în 1992, până la acea dată fiind cadru didactic într-o școală românească în care învățau copii cu dizabilități și din familii defavorizate. Ajuns în Norvegia, George Alexander s-a remarcat, ajungând director al unor școli și grădinițe de stat sau private. În urmă cu un an și jumătate a preluat două grădinițe din Oslo cu mari probleme manageriale, reușind să pună lucrurile la punct. În urma scandalului „Barnevernet”, la începutul acestei luni, a demisionat."

http://adevarul.ro/locale/timisoara/...x.html?ref=yfp
Reply With Quote