View Single Post
  #85  
Vechi 21.07.2017, 22:56:04
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Aha Č™i există chiar chirurgi Č™i dentiČ™ti care practică împărtăČ™ania continuă(săptămânală), pentru ei nu e atât de insalubru potirul.

S-a indus o manie cu îmbolnăvirea de la potir, pentru a se demoraliza omul să se mai apropie de ÎmpărtăČ™anie, când de fapt chiar Č™i cei bolnavi îi protejează pe restul .
@Iorest
Nu am spus ca nu exista chirurgi, profesori, politisti si alte categorii de oameni pregatiti profesional care nu se impartasesc... fiecare face ce vrea in timpul liber si este la fel de liber sa creada in ce doreste. Unii merg la biserica,... altii merg la bordel,... altii la carciuma si altii la biblioteca. Fiecare urmeaza ritualurile locului in care se duce.

INSA,
- chirurgul la servici nu are ce cauta fara manusi. Si le poarta nu doar ca sa nu se imbolnaveasca el de la pacient, ci ca sa nu se imbolnaveasca nici pacientul de la el !!!
- politistul cand imi ia alcoolemia imi da un mustiuc sigilat, care dupa ce am suflat in el imi ramane mie (pentru a nu exista suspiciunea ca le spala si le utilizeaza mai apoi ca fiind noi). Si nu, nu merge pe principiul ca daca l-a oprit pe unul cu o masina scumpa... asta sigur nu are TBC, ca doar nu-i cersetor. Regula este pentru toti aceeasi.
- Profesorul respecta la randul lui in meseria pe care o practica impartialitatea privitor la credinta, politica si alte cele... El urmeaza o programa educationala pe care o urmeaza si nu are voie sa supuna copiii pe care ii are in grija/ educatie la ritualuri si alte activitati (de ex sa ii duca la impartasit) fara acordul fiecarui parinte in parte.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunteti comic/a :))))

Preotii care administreaza Sfintele Taine trebuie sa consume ce ramane dupa fiecare-pt ca sunteti constient/a ca asa ceva nu se arunca?!
Ghici ce? Nimeni nu s-a imbolnavit in ani de ani de zile de la o asemenea practica.
Preotul nu stiu ce are trecut in fisa postului ca ar trebui sa faca, bazandu-se mai mult sau mai putin pe credinta... si preotul isi face asigurare la masina, casa, biserica si mai ales de viata... oare de ce? Are indoieli ca i se poate intampla ceva?

Ca sa nu mai zic de faptul ca biserica insasi vinde asigurari. Da, Patriarhia Romana este intermediar in asigurari, si emite polite de asigurare (poti verifica pe site-ul lor)
Probabil s-au gandit ca daca nu ai destula credinta totusi, pentru un ban in plus... macar esti asigurat :)
Mai spunea un utilizator mai sus ca "fiecare are parte de ce crede".

Poti tu ca preot sa imi spui ca daca am credinta nu am cum sa ma imbolnavesc... iar tu pe usa cealalta vinzi polite de asigurare pe bani? ca sa fim siguri...

Acu pe bune, ... chiar asa?

Last edited by Addy11; 21.07.2017 at 23:45:04.
Reply With Quote