View Single Post
  #19  
Vechi 21.04.2022, 23:01:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Palama,tu îmi aduci aminte de vremurile când eram și eu ultraortodox,că și tu ești vechi pe forum.
Mi-ar plăcea să citesc și eu o postare de a ta de pe vremea când erai ortodox mărturisitor.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si uite că ai rămas așa,liniar in dreapta credință,și îți admir și respect poziția și opiniile,chiar daca uneori nu sunt de acord cu ele.
Nu există nicio liniaritate în credință, nici măcar un an bisericesc nu seamănă cu altul și Paștile a căzut anul trecut prin luna Mai dacă-mi aduc aminte iar anul acesta cade în 24 Aprilie, chiar dacă evangheliile la Duminici sunt la fel și tipicul e la fel.

Într-un an poți să ții un post al Paștilor ca la carte, iar în alți ani să te chinui să ții măcar jumătate din el.

Nici măcar programul parohiilor, pictura, corul și ce se găsește la magazinul bisericesc nu sunt identice de când umblu prin parohii văd difierențele.

Pe lângă asta provocările din viața personală diferă, responsabilitățile cresc și ne apropiem de moarte de fapt cu fiecare an, toate astea combinate, plus crizele externe fac ca totul să fie unic.

Ce mi se pare că seamănă e atunci când se lâncezește și când omul nu e dinamic, când nu are progrese și nu acumulează

Nici dacă ai merge pe Athos de mai multe ori în viață nu ar fi la fel, mulți mărturisesc că fiecare pelerinaj era diferit și erau unii care au mers de peste 15 ori.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.04.2022 at 23:11:49.
Reply With Quote