View Single Post
  #2  
Vechi 09.01.2024, 21:14:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
https://youtu.be/7x26NfjRpfo?t=183

Mă uitam recent la imaginile de la Constanța, ÎPS Teodosie condus cu caleașca, flancat de George Simion care merge pe jos, cu 20.000 de mii de oameni în spate și cu alai cu care trase de boi și cu prapori bisericești.

Parcă e o frescă a creștinismului în perioada lui primară, când se făceau multe minuni și se trăia foarte viu, iar basileul - conducătorul primea mirungere de la Patriarh în simfonia(înțelegerea) bizantină.
A fost mama mea sa ia aghiazma de acolo, eu asteptam sa iau de la mine de la biserica, dar cand mi-a spus ca a luat deja de acolo, nu am mai luat de la mine din biserica din cartier. Cand a adus de acolo de la Teodosie, am gustat apa dimineata a doua zi, si sincer, am ramas de prost gust. Apa avea gust de canalizare....

Am luat apa sfintita de la alta biserica si in urmatoarea zi am gustat, si chiar avea gust de apa sfintita.

Nu mint, vorbesc ceea ce am simtit cand am gustat.

Apa sfintita curata microbii, si purifica proprietatile apei, in niciun caz acea apa cu gust de canalizare (se simtea ca era de la robinet netratata). I'm sorry!

La orice slujba de sfintire, preotul cere lui Dumnezeu sa trimita Harul sau (Duhul Sfant), dar daca de data asta Dumnezeu nu a vrut sa trimita Har la sfintirea apei de catre Teodosie in special? Nu vreau sa ajung sa judec, dar tot imi confirma teoria ca in functie de cat de curat e duhovnicul acolo Dumnezeu trimite Harul sau.

Credeti ca un duhovnic care face pacate grele: coruptie, pedofilie, sodomie, alcoolist, Dumnezeu mai trimite har la slujbele lui (intrebare generala legata de toti preotii)? Sau un duhovnic care e smerit, curat cu duhul are sanse sa trimita Dumnezeu Harul sau mai mult?

Intreb ca poate ma insel, si teoria mea ar putea fi falsa, dar ce am simtit la gust la apa aceea m-a determinat sa imi confirme teoria despre Teodosie.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.01.2024 at 21:20:16.
Reply With Quote