View Single Post
  #3  
Vechi 09.01.2024, 21:43:43
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
La orice slujba de sfintire, preotul cere lui Dumnezeu sa trimita Harul sau (Duhul Sfant), dar daca de data asta Dumnezeu nu a vrut sa trimita Har la sfintirea apei de catre Teodosie in special? Nu vreau sa ajung sa judec, dar tot imi confirma teoria ca in functie de cat de curat e duhovnicul acolo Dumnezeu trimite Harul sau.

Credeti ca un duhovnic care face pacate grele: coruptie, pedofilie, sodomie, alcoolist, Dumnezeu mai trimite har la slujbele lui (intrebare generala legata de toti preotii)? Sau un duhovnic care e smerit, curat cu duhul are sanse sa trimita Dumnezeu Harul sau mai mult?

Intreb ca poate ma insel, si teoria mea ar putea fi falsa, dar ce am simtit la gust la apa aceea m-a determinat sa imi confirme teoria despre Teodosie.
Să știi că faci foarte bine că întrebi, fiindcă asta e o problemă mare. Această gândire face parte din erezia donatistă:

Citat:
donatiștii considerau, între altele, că validitatea și eficiența Sfintelor Taine depind de vrednicia morală a săvârșitorilor Tainelor.

(...)

Atitudinea Ortodoxiei față de donatism o formulează clar sfântul Simeon al Tesalonicului(† 1429) care, în Tratatul despre Simboalele de credință ortodoxe, spune: “Duhul Sfânt nu hirotonește pe toți cu voința Sa, dar lucrează prin toți... Cel ce nu s-a hirotonit după pravilă, arhiereu, preot sau cleric, darul lui Dumnezeu lucrează printr-însul în virtutea hirotoniei, pentru credința și mântuirea celor ce vin la el, care primesc darul sfințirii întru credință, adică cei hirotoniți sunt sfințiți, cei legați sau dezlegați de păcate sunt legați și dezlegați, și Tainele sunt Taine, căci nu lucrează omul, ci darul ca printr-un organ; dar vai de acel organ, de va lucra cu nevrednicie, potrivnic voinței lui Dumnezeu, și vai de omul care batjocorește toate acestea” (IX, 10-13)
(de pe https://ro.orthodoxwiki.org/Donatism)

E adevărat că Sfințirea Aghiasmei Mari nu este Sfântă Taină ci ierurgie, dar ÎPS Teodosie are harul arhieresc, și nu m-aș băga la afirmații de tipul ăsta, contestând harul ierarhiei. Critica omului și acțiunilor sale e altceva, dar nu e bine să ne întindem mai departe, către lucrarea harului în Biserică.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 09.01.2024 at 21:47:20.
Reply With Quote