View Single Post
  #10  
Vechi 11.01.2024, 10:22:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Unde am fost eu pro ecumensim, chiar recent Sile Bănescu s-a contrat cu Theodosie care a zis că fumătorii, femeile la necurăție nu ar trebui să ia aghiasmă mare.

https://www.activenews.ro/opinii/Lim...aralele-186755

Sunt deja câteva articole pe activenews, mi-era mie scârbă să vin să mai postez, mi-e rușine de cum se face de râs unul care se crede mai mult decât e, doar pt că are preocupări livrești.
Dragul Domnului Iisus, si al meu dar asta nu conteza,

pai Teodosie si unii calugari uUultra ”canonisti” se afla in gresala pe tema fumatorilor, betivilor, a femeii la ciclu sau a binecuvantarii homosexualilor...

Toti pacatosii au dreptul la a lua apa sfintita si de a se impartasi zilnic cu ea chiar daca se afla la ciclu si au dreptul de a fi binecuvantati... pentru ca nu a lor ci a Domnului este lupta cu pacatul=moartea, si lupta se face prin Biserica si Cuvant, prin mijloacele si metodele consacrate, rugaciune, stropire cu apa, prin a da de baut apa sfintita celor insetati de curatire, a binecuvanta orice pacatos indiferent de cat e de mare si de grav pacatul sau, caci e vorba de iubirea de vrajmasi in timp ce urasti si condamni pacatele lor, nicidecum si pe ei odata cu pacatele lor. Practic binecuvantare, apa sfintita, impartashanie, Cuvantul mangaietor si prin Duhul ajuns in omul pacatos primitor Domnul va lupta si-l va salva si mantui pe pacatos, il va intoarce din caile sale cele rele si astfel el se va putea pocai cu timpul prin rebotezul lacrimilor si al parerilor de rau si-si va schimba viata prin ascultare caci omul este neputincios. A nu se confunda binecuvantarea pacatosilor, a homosexualilor cu aprobarea vietuirii pacatoase, e doar o binecuvantare aducatoare de viata si sanatate, o binecuvantare de prelungire a vietii lor asa cum e ea in timp ce pacatele savarsite in astfel de cupluri aduc moartea mai departe si aduc iadul pentru acele cupluri care cauta sa mai supravietuiasca cersind binecuvantare si mijloace sfintitoare si curatitoare insa nelepadand pacatul, neascultarea prin pacat, si tot primind mila si nu se schimba atunci va fi lor tot mai rau, mergand din rau in mai rau insa Domnul ii va scapa pe ei daca striga Lui si asculatandu-L se vor salva si indrepta prin Credinta.

Deci oricat ar fi unii de mari ierarhi si de mari duhovnici ai neamului si de mari calugari, nu pot sa mint pentru ei ci dau dreptate, cred, asa ca Vasile Banescu si Patriarhia si ca Dumnezeu, caci El are dreptate.

Sigur ca cu timpul, pacatosul se va opri sau nu (prin canon de pocainta dat de preot) de la impartasanie, de la consum de anafura si aghiasma, ca masura de indreptare, adica pentru a-l ajuta sa se posteasca si sa nu tot amestece pe Domnul cu femeia sau cu viciili si spurcaciunile lumii, cu necuratiile pacatoase. Dar masura asta nu este o masura generala legislativa ci preotul vazand starea pacatosului al carui duhovnic este poate lega sau dezlega de la impartasit. Dar a spune ca e cineva exclus de la curatire si inviere pentru ca e pacatos sau e la ciclu sau e homosexual e o jidolveala-calugareasca-arhiericeasca, o sminteala!

Oricat mi-e de drag Teodosie ca fiind un mare luptator si slujitor al Domnului aflat intrun punct cheie pentru Crestinismul Ortodox nu pot de data asta sa fiu de partea lui sau a simpaticului si preainteleptului parinte Calistrat care si el a sustinut astfel de lucruri false, in ceva videoclip amintind de femeia la ciclu ca cica n-are voie sa intre in biserica sau sa se impartaseasca cu ce i se da pe acolo in starea asta! Candva si io credeam asa insa era gresit!!

Nu-s ecumenist ci contra tuturor corcelilor cu minciuna, barfa, erezia sau pacatul=moarte, contra neascultarii de Dumnezeu prin ele, si sunt pentru o viata traita in maxima curatenie si ascultare de Credinta insa aici Patriarhia are dreptate si Banescu, ei sunt cu adevarul de la Dumnezeu in polemica (barfa printre stiri la rubrica noutati) data in linkul tau. Asta cred!

Ideal divin ar fi sa se impartaseasca omul in stare de maxima sfintenie, (insa toti suntem pacatosi pana la unul), acolo trebuie sa se ajunga in final si apoi sa se vegheze sa nu se cada caci dragostea nu cade niciodata, insa nicidecum nu se incepe cu asta si nu se instituie o regula, o lege ci doar o Cale crestin-ortodoxa de DOR pana acolo SUS si pe Cale doar Duhul si Cuvantul te poate duce in spate ca pe o oaie pacatoasa pierduta si ratacita!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2024 at 13:22:24.
Reply With Quote