View Single Post
  #47  
Vechi 05.05.2011, 23:51:43
Opet... Opet... is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2011
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In actul perceptiei,
este dificil sa separam persoana de calitatea actiunilor sale - mentale, verbale, corporale.

- pentru ca nu avem intelepciune,
adica o perceptie cu totul speciala, a persoanelor in particular si a fenomenelor in general.

Toate fiintele in miezul lor sunt perfecte.

Insa actiunile lor nu sunt perfecte.

O minte curata poate vedea perfectiunea fiintelor,
de aceea le pretuieste neconditionat.

Nu este o iubire fortata prin porunca,
ci o iubire care izvoraste din vederea profunda.

O mama isi iubeste copilul chiar daca greseste,
pentru ca il pretuieste.

O minte curata poate evalua corect actiunile,
poate distinge clar intre bine si rau.

Se spune ca este capabila 'sa taie prin complexitatea amalgamului bine-rau'.

Fara intelepciune suntem fara vedere.

Intelepciunea este singura care ne poate ajuta sa decelam fara reziduuri
intre persoana si actiunile asociate persoanei.
Din punctul meu de vedere si cea mai mica piatra naste mii de intrebari fara raspuns.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Sa recunoastem diversitatea psihologica si necesitatile subtile ale fiecarui individ.
Precum ai spus aici oamenii sunt si mai complecsi si diferiti.Si fiecare are alta notiune de bine si rau daca am privi din perspectiva lui.

Nu cred ca omul poate ajunge la un grad atat de inalt de intelepciune incat sa spuna ca stie sa vada diferenta dintre bine si rau.(pana si filozofii s-au inselat,si primii intemeietori ai crestinismului au inteles unele mesaje ale Domnului gresit)

Cred ca decat sa cautam intelepciunea pentru a distinge binele si raul,mai bine cautam intelepciunea de a tolera si de a iubi pe fiecare om cum este el.


Incercam sa ne impotrivim sau sa sustinem homosexualitatea,dar ea va fi in cele din urma acceptata de multi si va fi ceva comun(daca nu este deja).Precum si unele teorii stiintifice pe care Biserica(mai ales cea catolica)a inceput sa le accepte,desi erau renegate inainte...
Reply With Quote