View Single Post
  #50  
Vechi 09.05.2011, 14:03:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evagrie Vezi mesajul
Eu nu zic ca Biserica sa-si schimbe regulile, dogmele sau traditiile.
Insa doresc ca Biserica sa-i accepte pe gay, exact cum accepta pe toti crestinii care utilizeaza contraceptivele, utilizeaza serviciile de creditare/dobanzi (cămătăria).

La intrebarea "utilizarea contraceptivelor este pacat?", Biserica raspunde - DA! insa nu se lupta, ci priveste cu ingaduita aceasta.

Acelasi lucru il vor si gay. Lasa Biserica sa zica ca este pacat, insa sa-i accepte ca si pe altii.

Nu, nu cerem casatorii sau altele, insa eu vreau sa cant in strana, vreau sa fiu paraclisier, caci imi place mult aceasta si sunt bun cunoscator al tipicului. Dar vreau sa fiu sincer. Oare ma va accepta vreo parohie, daca voi spune ca sunt gay si ca nu pot promite ca ma voi lepada de acest pacat ?
Este firesc sa iti fie respectate drepturile ca fiinta umana,insa,din pacate multi sunt "mai catolici decat Papa" si inteleg prin a fi crestin mai mult sa tii orbeste cu dintii de niste dogme,decat sa isi deschida sufletul spre iubirea de semeni.
Daca te afli in imposibilitatea de a-ti iubi,accepta,respecta semenul pentru ca apartine unei alte religii,etnii,orientari sexuale,atunci aceea nu este decat o oglinda care reflecta,ceva despre propria ta fiinta,un ceva ce ar fi bine sa il lucrezi pentru a patrunde cu adevarat semnificatia cuvantului "crestin",nu doar la nivel de teorie,cat mai mult ca si simtire si fapta!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote