Subiect: Userul MihailC
View Single Post
  #8  
Vechi 05.03.2021, 20:42:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Observ că s-au retras vreo 50% dacă nu mai mult dintre oamenii vechi pe forum care au fost în perioada când forumul duduia între 2007 și 2012, care credeți că e motivul sau motivele ?

1. teama de răspândire pe discuții în care se pierde timpul sau nefolositoare pentru suflet și psihic.

2. nevoia de confort psihic, nevoia de liniștire, de acumulare a unei experiențe de viață în care să discerni mai așezat subiectele, fără patimă, într-un fel comentezi la 20 și ceva de ani, într-un fel la 50, poate cu mintea de la 50 te judeci că ai fost prea pripit și impulsiv, în multe situații.

3.precauția pt ca nu cumva discuții de aici să aibă repercusiune în viața reală sau la judecata lui Hristos, poți să și uiți ce ai scris și să fie ceva nefolositor.

4. redundanța, anumite subiecte care se repetă, slujbe care se repetă, o stare de apatie față de viața Bisericească în general și subiectele bisericești, o uscăciune care poate afecta viața oricărui credincios.

5. anumite răni provocate din discuții cu alți oameni de pe forum

6. frica de vremuri apocaliptice care bat la ușă, un posibil război mondial și nevoia rugăciune mai multă, de liniștire, de retragere la sat sau undeva

7. schimbări bulversante în viață, divorț, pierderea unui copil sau sarcini, nereușite în carieră, procese pe moșteniri, pierderea unui statut social, a casei, datorii, îmbolnăviri și necazuri care și așa te supără peste măsură încât nu mai ai putere nici să schimbi o vorbă cu cineva pe net și ești într-o deznădejde apăsătoare.

8. alte proiecte media mai atractive gen doxologia, trinitas, apariția subiectelor religioase pe rețeaua facebook și mutarea acolo, unele canale de youtube mai dinamice și interactive care țin publicul captat etc

Mai completați și voi dacă vreți, aș vrea să știu părerea voastră, am încercat să fac o schiță, fără să mă refer la domnul MihailC, ci la declinul forumului sper să nu se supere că am comentat aici.
Eu am dat raspunsul detaliat aici: https://www.crestinortodox.ro/forum/...5&postcount=49
Reply With Quote