View Single Post
  #5  
Vechi 26.04.2023, 19:37:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
De exemplu, sa vorbim pe intelesul tuturor. Razboaiele religioase, de genul Cruciadelor, din epoca medievala s-au facut in numele religiei, ceea ce e UN PACAT STRIGATOR LA CER SI IMPOTRIVA LUI DUMNEZEU! Ce naiba aveau catolicii cu musulmanii, trebuia sa ramana in banca lor, nu sa omoare oameni pentru a rezolva conflictele din Middle East. Catolicii pe atunci cu cruciadele erau precum sunt americanii in ziua de azi, sa se bage in conflictele altora.
Domnule nu știu de unde ai tras concluziile acestea, dar în istorie musulmanii au apărut în secolul 7 și au început să atace întâi stabilimentele și orașele creștine din Orientul Mijlociu ?
Știi de exemplu de Efrem Sirul* din Siria, Ioan Damaschinul *Damasc Siria, Isaac Sirul ?
Știi că monahismul a apărut în Nordul Africii și Patericul Egiptean vb despre asta de unde au fost alungați călugării de expansiunea musulmană ?

Știi că musulmanii făceau moarte de om și cereau taxă de la creștinii cuceriți ca să ducă mai departe războaiele împotriva fraților lor, deci te bate cineva, pierzi, devii sclav al taxelor care cresc până în punctul în care ți se pune în vedere să alegi or plătești or te convertești, sau pățești torturi, moarte, pușcărie.

Știi că femeile creștinilor erau duse în haremuri și obligate să se căsătorească cu bărbați care poate le-au ucis frații, tații, unchii, știi că musulmanii au luat tribut copii din țările din Balcani,pe care i-au îndoctrinat să-și ucidă frații de sânge în expansiunea otomană ?

Ar fi cazul să renunți la interpretarea haștagistă a istoriei, catolicii s-au luptat de două ori cu turcii la porțile Vienei, Ungaria a ajuns pașalâc și din acel moment din cauza că a fost jefuită și trimisă bogăția ei pe Dunăre spre Istanbul a pierdut statutul de superputere medievală.
Grecia, Ungaria, Bosnia, Bulgaria, Serbia, Cipru, Țara Românească, Moldova, părți din Ucraina, Albania, au fost date înapoi sute de ani din cauza expansiunii otomane !


Știi că Siria și Damascul apar în versete în Noul Testament ?

Arabii sau măcar o parte din ei au fost creștini încă din primele secole, Faptele Sfinților Apostoli

40. Iar Pavel, alegând pe Sila, a plecat, fiind încredințat de către frați harului Domnului.
41. Și străbătea Siria și Cilicia, întărind Bisericile.

Apostolul Pavel vâna creștinii din Siria și-l întâlnește pe Hristos pe drumul Damascului.


Faptele Sfinților Apostoli cap.9
10. Și era în Damasc un ucenic, anume Anania, și Domnul i-a zis în vedenie: Anania! Iar el a zis: Iată-mă, Doamne;
11. Și Domnul a zis către el: Sculându-te, mergi pe ulița care se cheamă Ulița Dreaptă și caută în casa lui Iuda, pe un om din Tars, cu numele Saul; că, iată, se roagă.
12. Și a văzut în vedenie pe un bărbat, anume Anania, intrând la el și punându-și mâinile peste el, ca să vadă iarăși.
13. Și a răspuns Anania: Doamne, despre bărbatul acesta am auzit de la mulți câte rele a făcut sfinților Tăi în Ierusalim.
14. Și aici are putere de la arhierei să lege pe toți care cheamă numele Tău.
15. Și a zis Domnul către el: Mergi, fiindcă acesta Îmi este vas ales, ca să poarte numele Meu înaintea neamurilor și a regilor și a fiilor lui Israel;
16. Căci Eu îi voi arăta câte trebuie să pătimească el pentru numele Meu.
17. Și a mers Anania și a intrat în casă și, punându-și mâinile pe el, a zis: Frate Saul, Domnul Iisus, Cel ce ți S-a arătat pe calea pe care tu veneai, m-a trimis ca să vezi iarăși și să te umpli de Duh Sfânt.
18. Și îndată au căzut de pe ochii lui ca niște solzi; și a văzut iarăși și, sculându-se, a fost botezat.
19. Și luând mâncare, s-a întărit. Și a stat cu ucenicii din Damasc câteva zile.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.04.2023 at 19:41:09.
Reply With Quote