View Single Post
  #1  
Vechi 06.02.2010, 22:39:10
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit Creier shi suflet...

Am mai scris cate ceva pe forum, shi totushi m-ai am cateva lucruri care ma pun pe ganduri...

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
nu te slabi pe tine
Cu ceva timp in urma, chiar aveam probleme mari, imi era greu sa imi revin, eram in depresie ceea ce agrava totul shi mai mult... Dar cat de rea nu era situatia, mereu imi vedeam scaparea sa ma refugiez pe o bucata de timp undeva la o manastire, in mijlocul naturiii... Cat ne neagra nu imi parea aceasta lume, mereu imi vedeam scaparea in aceste ganduri...
Gandul la natura shi manastire imi alungau chiar shi cele mai sumbre ganduri...

Dar iata ca mi s-au prescris nishte medicamente, pentru depresie, iar in scurt timp dupa asta, ideea de refugiu la o manatire disparuse... Acum aparuse loc shi pentru gandurile mele sumbre... Nu ma mai atragea cu nimic aceasta idee... Nu mai iau medicamentele de mult timp, si nici nu le-am luat pe o perioada indelungata, dar totushi acea dorinta, atit de puternica nu mai reapare asha cum era inainte...

Deci, in concluzie, modul de nostru de a fi creshtin e condusa doar de acea bucata de carne din capul meu ??

Cu ceva timp in urma, cand eram pe margine de prapastie, creierul meu pur shi simplu incepuse sa refuze credinta... Acest lucru ma inspaimanta mult... Cu gandul practic nu mai eram creshtin, totushi ceva ma ajuta sa mai tin ne normele creshtine (sa fi fost acel ceva tot creierul meu ?)...
Adica cineva ar putea sa nu fie "compatibil" cu creshtinismul din cauza capului sau... Mintea unora ar putea pur shi simplu sa refuze orice credinta shi atit...

Plus la asta, nici pana acum nu pot sa imi gasesc un duhovnic (nici nu indraznesc sa vorbesc cu un preot, din cauza la timiditate, dar nici nu am idee ce asha putea sa spun), de aia probabil tot scriu pe forum...
Reply With Quote