View Single Post
  #9  
Vechi 02.09.2009, 15:45:31
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sunt intrebari normale pe care toata lumea ar trebui sa si le puna.

Cateva posibile raspunsuri biblice la dilemele noastre:

Cerul si Pamantul = lumile paralele ale ingerilor si Universul nostru pe care toate le-a facut Dumnezeu: El a zis si s-au facut, a poruncit si s-au zidit.

Dinozauri: Iov 41. In Traditia ortodoxa se crede ca exista si acum dragoni la Muntele Athos, care zboara rar in vale sa bea apa.

Viata pe alte planete: Matei 24, 31; Marcu 13, 27; Ioan 10, 16; Deuteronom 30, 4; Zaharia 2, 10;

Evolutia controlata (Inteligent design): Facerea 1; Daniel 7, 2-4

Cautati si veti afla!

Tu zici, "Viata pe alte planete".


7. Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului. Marcu 13, 27


31. Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini. Matei 24, 31


16 Am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, și vor auzi glasul Meu și va fi o turmă și un păstor. Ioan 10, 16

Oare nu se refera Mantuitorul la ceilalte popoare (nu la evrei)?

Înainte au locuit acolo Emimii, popor mare, mult la număr și înalt la statură, ca fiii lui Enac; Deuteronom 30, 4

Pai n'au locuit pe Pamant? Ce treaba are cu "viata pe alte planete"?


10. "Sculați, sculați și fugiți din țara de la miazănoapte", zice Domnul, "că v-am împrăștiat în cele patru vânturi ale cerului; Zaharia 2, 10

Evreii au fost imprastiati peste tot. Oare nu se refera la asta?



Sfintii Parinti ce zic?
Reply With Quote