View Single Post
  #21  
Vechi 04.08.2009, 21:41:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

sunt de acord ca nu intotdeauna putem respecta rigorile vestimentatiei, poate de exemplu am fost nevoite fie datorita serviciului fie din alte considerente sa ne imbracam in pantaloni si sa fim fardate si nu avem ceva de pus pe cap dar simtim nevoia sa intram intr-o biserica sa ne rugam. ni s-a intamplat ceva rau, sau pur si simplu (mie asa mi se intampla) simti nevoia sa intri sa te rogi. eu atunci sunt de parere ca noi ca femei trebuie macar sa avem bunul simt sa nu troncanim cu tocurile pe podele (cum am vazut multe femei ca fac) sa nu facem matanii in fata icoanelor cand avem fusta mini (mai bine te abtii ca altfel mai rau faci mai ales daca sunt si barbati in spatele tau in biserica), si macar sa ne stergem rujul de pe buze (asta se poate face printr-un simplu gest cu un servetel sau cu podul palmei).. din pacate, de multe ori la sfarsitul Sfintei Liturghii Duminica am observat mana dreapta a preotului si hainele lui murdarite de rujul femeilor care nu inteleg de ce mai vin la biserica daca fac asemenea gesturi.. oare e chiar asa de greu sa ne smerim pe cat putem? nici eu nu port intotdeauna batic pe cap pentru ca uneori dupa cum am spus nu am la mine sau port pantaloni sau tocuri dar asta doar cand nu plec special la biserica. Atunci cand ma duc la Sfanta Slujba si plec special de acasa pentru asta nu vad de ce ar trebui sa-mi fac mai intai unghiile cu oja, sa-mi dau cu parfum sau sa-mi coafez parul.
Si mentionez ca sunt nemaritata. Dar nu cred ca barbatii care vin la biserica ar trebui sa se uite in jur dupa femei care miros frumos sau sa le stea gandul la niste buze rujate..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote