View Single Post
  #38  
Vechi 02.03.2011, 18:47:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bla,bla,bla... Intelege ca Biserica Ortodoxa NU este deacord cu puciosii,niciun preot,niciun calugar,nimeni! Si nu-mi spune ca toti acesti sfinti parinti (care slava Domnului ii mai avem) se vor duce in iad impreuna cu noi,care criticam si nu imbratisam dogmele puciosilor! Intelege ca nu sunt 10 drumuri,ci doua! Deci ori asa ori asa! Treaba ta,faci cum vrei,dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi. Parerea mea mi-am spus-o fara nicio constrangere: pari mai degraba a nebun decat a inteligent!

PS cel putin ma bucur si am satisfactia ca am reusit sa te fac sa scrii normal. Te prinde mult mai bine,bravo! Ce-ar fi sa inceapa si penticostalii sa scrie cu bolboroseli??
Pt. vsovivi:

Bla,bla,bla... Intelege ca Biserica Ortodoxa NU este deacord cu puciosii,niciun preot,niciun calugar,nimeni! Si nu-mi spune ca toti acesti sfinti parinti (care slava Domnului ii mai avem) se vor duce in iad impreuna cu noi,care criticam si nu imbratisam dogmele puciosilor! Intelege ca nu sunt 10 drumuri,ci doua! Deci ori asa ori asa! Treaba ta,faci cum vrei,dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi. Parerea mea mi-am spus-o fara nicio constrangere: pari mai degraba a nebun decat a inteligent!

PS cel putin ma bucur si am satisfactia ca am reusit sa te fac sa scrii normal. Te prinde mult mai bine,bravo! Ce-ar fi sa inceapa si penticostalii sa scrie cu bolboroseli??


Asta e alta poveste... insa care nu ar trebui sa-si aibe locul intr-o comunitate ortodoxa!
Păi Biserica Ortodoxă este a lui Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu... problema este deci că voi încă nu ați crezut pe Adevărul, poate fie pentru că nu vă este dat fie aveți oarece minteresuri... aveți ceva ascuns, o taină a păcatului, deci e ceva dubios.

Și dacă Biserica Cerească și Pământească este a Lui, atunci a cui sunteți toți cei ce nu-L mărturisiți prin viața voastră? Pe cine mărturisiți voi și pe cine slujiți voi dacă sunteți așa de îndoielnici și v-ați coalizat cu toții ca să nu credeți în scripturi?

Și nu te mai flata crezând că tu m-ai făcut să scriu așa pe aici sau pe dincolo... că de bolborosit imi pare că de la mariamargareta ai învățat și dumneata ca să a-bilboroșești și dumneata crezând și răspândind zvonul că pe la Puciasa sau la sute de km distanță, prin Cluj adică, fiindcă eu locuiesc în Cluj, se bolborosește... un nebun care ți se pare că parcă e dar parcă totuși nu e...

Ne te mai chinui, e și gata.

Dar prea i-ați crezut pe toți scepticii și necredincioșii, oricine ar fi ei... mari sau mici, ortodocși sau nu... și până la urmă cu aia rămâneți cu bănuiala că o să fiți păcăliți sau crezuți nebuni. De ce fugiți de Cruce?

Eu vă mai mărturisesc odată că nu mă doare gura, că sufletește sunt pucios și chiar la vârsta mea sunt un copil de-al lor căci ei sunt prooroci veritabili și Cuvântul este al Domnului Dumnezeu, tot. Eu sunt doar o cirtuță, sper, dar Domnul se mărturisește pe Sine că nu are nevoie ca să-L mărturisească cineva căci Tatăl și Duhul Îl mărturisește. Și doar acela Îl mai mărturisește, care-L și plinește cu viața lui, adică Îl trăiește, Îl ascultă... nu doar ca pe o bârfă.

Dar voi credeți pe cine vreți voi.

Și oricât aș fi eu de nebun care mai și fac pe nebunul, asta nu-i o scuză ca să vă mint.

Deci Astăzi e ziua sfârșitului și a început din 1955. Amin.

Voi o să vă treziți și voi cândva, mai bine mai devreme decât prea târziu, așa că nu vă tulburați dacă nu vă e dat... nu e pentru cine se pregătește ci pentru cine se nimerește... vă e dat dar nu vreți să vă vindecați de semeția răutății... și dacă nu vreți ce să vă fac eu? Eu vreau căci eu sunt rău și semeț. Dar dragoste cu deasila nu e bine căci te vatămă... așa că n-aveți decât să vă luați libertatea de a huli la nesfârșit... că oricum ați v-aț luat-o deja.

Cine nu poate nu va fi osîndit dar gLumea a și fost osândită și pe vremea lui Moise, și pe vremea lui Lot, și pe vremea lui Iona... așa că nu mai așteptați judecata gLumii mereu că nu e vorba de gLume... ci de ceva mai rău... de om, de omul cel mincinos, rău și necredincios... de el e vorba acum, pentru că vrea să fie doar om și atât și nu vrea cu niciunchip să lase pe alții ca să-i facă Dumnezeu pe ei fii de-ai Lui, dacă vor și ei.

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 19:17:55.
Reply With Quote