View Single Post
  #4  
Vechi 28.07.2011, 10:51:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Citat 3, in continuare

Cum poate fi realizata efectiv o asemenea monitorizare totala cu usor is SF? De la distanta, pe neintrebate. Fara cipuri si biocipuri! Pentru ca aceasta noua tehnologie a cuplat la ceva anume omenesc, ce nu poate fi ecranat in fata dispozitivelor de sondare: undele cerebrale. Cu alte cuvinte. Fiara se logheaza direct pe creier si afla de acolo tot ce-i trebuie ca sa ne poata manipula. Si pentru asta nu are nevoie sa ne dam vreun consimtamant. Se pare ca l-am dat deja cu totii, candva.
S-ar putea spune, astfel, ca dependenta de utilitatea tehnologica ne-au varat-o in minte punandu-ne “semn pe frunte”, iar tot ceea ce facem cu consimtamant deplin, manipuland tehnologia lumii acesteia, arata ca o intendere a bratului pentru a primi semnul si acolo. Asta inseamna ca prin acceptarea “ofertei” tehnologice, prin utilizarea “brandului”, am si fost insemnati. Asta inseamna ca nu ne mai miscam in ceea ce ni se pare a fi spatiul nostru privat, ci am adus fiara in viata noastra, improprietarind-o prin vanitate si dependenta. Acum ea sta in locul nostru candva Crestin, iar noi pribegim in spaime, necredinta si necunoastere- pecetea profunda a indepartarii de evanghelie, de invatatura Sfintilor Parinti- cautand in zadar motive de indreptatire.
Scanarea, adevarata scanare se va face global, in “cavitati rezonante” generate si “parcelate” pentru intrgul spectru de frecvente si intregul set de energii la care dispozitivele de detectie plasate pe sateliti geostationari pot avea acces. In orice moment, in orice loc din lume, tot ceea ce reprezinta “eveniment energetic” va fi inregistrat, stocat si evaluat intr-o viziune monstruoasa de monitorizare globala a vietii pe Pamant. Va fi posibil, astfel, ca orice gand acre ne va trece prin minte sa poata fi ascultat asemenea emisiunii unui post de radio...daca ar fi sa facem referire doar la banda de frecventa a undelor cerebrale!
Ce rost ar mai avea atunci dispozitivele RFID? Eu cred ca sunt utilizate exact pentru calibrarea sistemului global. Confruntarea informatiei privitoare la un eveniment utilizand doua cai diferite de preluare a datelor este o prcatica uzuala in experimentul stiintific respectabil.... Dupa finalizarea “probelor” se va face liniste si fiara va incepe sa-si intre in “drepturi”!
Ce este de facut? Cum ar putea fi contracarat un astfel de montru tehnologic?
Stiinta, de pilda, ne poate arata exact ce anume inseamna o determinare rezolutiva. Ea explica in ce conditii o masuratoare poate fi perturbata sau nu de fenomene colaterale. In cazul concret al determinarilor de natura energetica realizate direct pe fiinta umana, exista o multitudine de fenomene secundare, care trebuie filtrate in scopul separarii semnalului util de “zgomotul” de fond.
Cei familiarizati cu elementele de energetica a biocampului uman stiu ca exista echipamente specialuzate care utilizeaza tehnologia de biofeedback, cu ajutorul carora se pot separa cu mare precizie frecventele biocampului de pe zonele functionale ale fiintei umane. Spectaculos pentru un asemenea echipament este faptul ca, prin constructie, ne poate oferi posibilitatea sa determinam o frecventa speciala care are legatura cu o energie speciala, aceea responsabila de activitatea spiritual-religioasa. Cei interesati de experimentari complexe in aceasta directie vor afla un adevar de o deosebita importanta pentru ingrijorarile legate de monitorizarea totala. Anume, ca pe masura ce aceasta energie speciala creste corespunzator in frecventa, rezolutivitatea oricarei determinari pe celelalte frecvente este puternic diminuata. Mai clar spus, comportamentul religios autentic are ca efect cresterea frecventei corelatice transcendentei si dimuniarea oricaror posibilitati de sondare de la distanta a fiintei umane! Adica, stiinta in latura aplicabilitatii ei pozitive, ne ofera antidotul la monitorizarea totala: intoarcerea la Scripturi, la Pateric, la normalitatea unei vieti duhovnicesti autentice. In aceasta fireasca stare de manifestare Crestina. Orice sistem global de monitorizare, cautandu-va, va gasi doar un nimb transparent in care ultrasofisticatele echipamente de sondare nu vor putea “citi” decat frecventa inalta a unei transformari spirituale reale.
Reply With Quote