View Single Post
  #21  
Vechi 29.07.2011, 10:42:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Persoana in preajma careia am fost timp de mai bine de doi ani, nu-mi era ruda, ci doar un coleg de care mi-era tare mila. Pe langa schizofrenie paranoida are si scleroza in placi (imobilizat in fotoliu rulant). M-am simtit curajoasa sa-l ajut sa-i fie zilele mai senine, dar nu stiam ce inseamna boala psihica. Imi imaginam doar si imaginandu-mi am crezut ca pot face fata (oricum despre diagnosticul psihiatric am aflat dupa cateva luni).
Familia l-a lasat complet singur, ii epuizase deja si inca mai continua sa-i terorizeze cu acuzatii imaginare. Am vorbit o data cu mama lui la telefon si nu mi-a spus decat ca-mi doreste sa raman normala si se bucura ca s-a milostivit cineva de el.
Am plecat de acolo cu uriasa strangere de inima, insa incurajata si sustinuta de crestinii de la Biserica, in frunte cu parintele. Ei mi-au interzis sa ma mai ocup de el, pentru ca erau deja martorii transformarii mele in om cu probleme. "Mila si renuntarea la sine sunt crestine, draga mea, dar au si limite.", mi-a spus parintele.
la mine nu se poate pune problema de a renunta vreodata caci nu am aceasta optiune fiind vorba de mama mea, de cea care mi-a dat viata.

sper sa nu se interpreteze dorinta mea de a o interna intr-un asezamant social drept dorinta de a "scapa" de grija ei caci nu aceasta este realitatea.

daca ar avea orice alta boala, si as putea sa ma ocup de ingrijirea si tratamentul ei, as face-o cu mare drag, insa un asemenea bolnav nu recunoaste ca este bolnav si refuza grija si tratamentul.
plus ca imi face atatea probleme incat ajung sa nu ma mai pot ocupa eu de cele normale ale vietii de zi cu zi, iar daca ajung sa fac asta se cheama ca nici de dansa nu ma mai pot ocupa. de ex, din punct de vedere financiar o sustin caci pensia dansei este f mica. daca as ramane fara serviciu din cauza ei cui ar folosi aceasta? caci nici bani nu as mai avea sa-i dau.

am ajuns sa ma gandesc la varianta asta pentru a ma asigura ca macar un acoperis deasupra capului va avea si o mancare calda si sanatoasa in fiecare zi.

caci acum, dupa cum v-am spus, a ajuns sa-si vand toate lucrurile din casa si mancarea de la noi o refuza pe motiv ca nu-i place, iar ea banii proprii nu stiu pe ce ii cheltuie, probabil pe tigari si mancare proasta de la fast-food.

ultimul lucru pe care il mai are este casa in care locuieste. daca o va vinde si pe aceea nu stiu ce va face caci refuza si sa locuiasca cu noi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote