View Single Post
  #27  
Vechi 29.07.2011, 11:20:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
are foarte multe stari, are crize de nervi in care injura si blesteama pe toata lumea, are alteori stari de apatie in care plange si nu scoate o vorba, are la activ tentative de suicid dar si atacuri asupra persoanelor apropiate (ale celor mai apropiate, mama ei si copilul ei adica eu), are momente cand este incoerenta adica sare de la o idee la alta cand se exprima, fara sa para ca-si da seama de asta... si are si perioade.... din ce in ce mai scurte si mai rare, cand se poarta normal.
Este cunoscut faptul ca schizofrenia este o boala cumplita si aflat in fata unui schizofrenic te poti astepta la orice. Acum te pupa, acum iti da una in cap..
Imi pare foarte rau pentru tine si in astfel de cazuri nici nu poti sa dai un sfat..Cred ca totul depinde de capacitatea ta de iubire, toleranta si acceptare..

Uite cunosc doua cazuri ( o colega si o vecina) care au mamele suferind de sindromul alzheimer..Prima mama dorea sa-si vanda casa ca sa-si cumpere un parfum( are in jur de 70 de ani) si a doua iese frecvent pe balcon in pielea goala( are 91 de ani) si saluta trecatorii, intrebandu-i daca au strans recolta..

Prima a fost internata intr-un azil iar a doua este acasa, copiii si nepotii avand grija de ea, asumandu-si deplin responsabilitatea..

Unica coincidenta pe care o sesizez este ca atunci cand bolnavul doreste sa-si vanda casa, e internat in azil..trist,nu?

Last edited by Melissa; 29.07.2011 at 11:34:07.
Reply With Quote