View Single Post
  #28  
Vechi 29.07.2011, 11:58:42
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Este cunoscut faptul ca schizofrenia este o boala cumplita si aflat in fata unui schizofrenic te poti astepta la orice. Acum te pupa, acum iti da una in cap..
Imi pare foarte rau pentru tine si in astfel de cazuri nici nu poti sa dai un sfat..Cred ca totul depinde de capacitatea ta de iubire, toleranta si acceptare..

Uite cunosc doua cazuri ( o colega si o vecina) care au mamele suferind de sindromul alzheimer..Prima mama dorea sa-si vanda casa ca sa-si cumpere un parfum( are in jur de 70 de ani) si a doua iese frecvent pe balcon in pielea goala( are 91 de ani) si saluta trecatorii, intrebandu-i daca au strans recolta..

Prima a fost internata intr-un azil iar a doua este acasa, copiii si nepotii avand grija de ea, asumandu-si deplin responsabilitatea..

Unica coincidenta pe care o sesizez este ca atunci cand bolnavul doreste sa-si vanda casa, e internat in azil..trist,nu?
in privinta casei as putea incerca sa obtin eu tutela asupra ei, sau sa o conving sa faca acte pe numele meu, insa nu cred ca va vrea.

Am sesizat ca ai editat mesajul si adaugat in cazul femeii celei de-a doua din exemplul tau, ca apartinatorii, copiii si nepotii si-au asumat pe deplin responsabilitatea.

Am o intrebare. femeia aceea accepta sa locuiasca cu ei in casa? si eu as vrea sa am grija de mama mea dar refuza ajutorul meu sau al altora. Nu pot s-o inchid in casa ca sa ma asigur ca are unde dormi, si nici varianta de a o gasi intr-o buna zi dormind pe strada pe o banca nu vreau sa ajung sa o traiesc, doar pentru ca cineva a fost suficient de neom incat sa profite de starea ei si sa-i cumpere casa pe cine stie ce suma.

m-am gandit la varianta unui sanatoriu sau azil in care sa stea internata pana cand isi va mai reveni si unde sa stiu ca pot s-o duc si permanent daca la un moment dat daca va fi cazul. Asta nu inseamna ca vreau sa-i vand casa ci dimpotriva, vreau sa o pot lua acasa de fiecare data cand se poate.

Oricum, din ce am citit pana acum pe internet, se pare ca nu prea sunt astfel de sanatorii permanente in Romania pentru bolnavii psihici, ci doar centre de tratament unde sta omul internat pana se face ceva mai bine, apoi il iei acasa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 29.07.2011 at 12:01:00.
Reply With Quote