View Single Post
  #3  
Vechi 22.04.2010, 16:31:17
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce credeti voi ca de obicei conteaza la rugaciune?Cantitatea sau calitatea?Vad pe multi care fac multe rugaciuni(inclusiv eu mai fac din cand in cand multe intr-o zi,adica ,citit acatiste,carticele etc)dar parerea mea e si eu cred ca mai mult calitatea conteaza,poti sa faci si o rugaciune intr-o zi daca o faci din suflet si Ii arati lui Dumnezeu prin toate cele facute ca Il iubesti ai sufletul impacat si Il bucuri pe Dumnezeu.Normal ca acatistele folosesc si ele la ceva,carticelele la fel,dar sa facem o data la ceva timp,rar,sa nu credeti ca zic ca sunt inutile.Doamne fereste!
Cred ca o rugaciune scurta spusa din tot sufletul face cat 10 spuse si uneori ''robotizate''.
Voi ce parere aveti?
Ce conteaza mai mult?Calitatea sau cantitatea?Cate rugaciuni sa facem pe zi?Cat va petreceti intr-o zi facand rugaciuni?Considerati ca este importanta si cantitatea?Dati-va cu parerea va rog despre acest subiect.
Multumesc frumos.
De ce pui intrebari retorice? Normal calitatea! Dar pentru cei care nu au nici o idee despre rugaciune li se recomanda nu sa FACA rugaciuni ci sa CITEASCA rugaciuni. In felul asta o sa vada cum se rugau Sfintii Parinti, care este esenta rugaciunii, si apoi o sa-i vina si lui in suflet rugaciunea. Multi dintre noi nu stiu mai nimic despre rugaciune. Se mai pune problema ca decat omul sa faca alte tampenii mai bine sa se roage.
Reply With Quote