Subiect: Caut duhovnic
View Single Post
  #42  
Vechi 17.05.2013, 12:50:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Impietrirea inimii, gandire pur rationala, fara simtire cu sufletul. Nu simt cand ma rog, nu simt cand cineva se bucura, nu simt cand cineva se intristeaza. Tristete, nerabdare, manie. Ma simt duala, fatarnica, ipocrita in ceea ce priveste relatia mea cu Dumnezeu.
Ați precizat mai multe aspecte care țin de latura afectivă a sufletului nostru precum și despre percepția/imaginea de sine.
Încerc, cu modestie, să vă spun ca sprijin, că starea noastră afectivă are legătură nu doar cu mersul credinței ci și cu alte aspecte ale vieții noastre ca ființe biologice, psihice, sociale iar nu doar spirituale.
Uneori duhovnicii colaborează cu medicii și cu psihologii, deoarece o tulburare a cugetului și a inimii poate avea rădăcini de altă natură decât cele duhovnicești. Și, chiar dacă totul se reduce la cele duhovnicești până la urmă, e de folos uneori și medicul, și psihologul și grupul de oameni între care trăim și care să fie suportiv, mângâietor.

Chiar serviciile Patriarhiei includ și centre de ajutor medical și psihologic. Așadar, nu cred că arătați necredință/mândrie dacă apelați și la un control medical (poate fi o problemă endocrină ascunsă sau ceva de altă natură cu efect în planul vieții emoționale) sau/și psihologic. Ci respect pentru sănătatea lăsată de Dumnezeu și, desigur, smerenie - adică realism și dreaptă cugetare.

Am cunoscut deja mai mulți oameni care aveau o perioadă plină de necazuri și de nemulțumire în cele duhovnicești dar, după ce au primit ajutor medical și/sau psihologic au trăit o îmbunătățire a vieții de credință.
Nu vă supărați că v-am atras atenția și la aceste aspecte, e posibil să fie de mult folos un paleativ, deși în cultura noastră românească postdecembristă e atât de desconsiderat uneori (sau, dimpotrivă, exagerat de lăudat).

Last edited by cezar_ioan; 17.05.2013 at 12:53:21.
Reply With Quote