View Single Post
  #6  
Vechi 07.06.2018, 00:35:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca am suparat sau am atins corzi sensibile, imi cer iertare. Nu asta a fost intentia.
Nu cred că ai atins corzi sensibile, autoarea poeziei nu a cerut recunoaștere(faimă), nici măcar bani ci ca poezia să nu fie atribuită de către niște persoane aproape necunoscute unui duhovnic care nu are legătură cu opera și care în mod clar nu le-ar fi dat nici lor acordul dacă ar fi trăit să fabrice lucruri pe seama sfinției sale.

E simplu, în situația pe care o descrii e ca și cum cineva ar lua fragmente din scrierile tale cu care ar face colaje și le-ar publica sub numele unui părinte stareț care nici nu are legătură cu scrierea, dar care are un nume atractiv comercial ce asigură o vizibilitate pentru operă.

Ai accepta ca niște indivizi să facă profit așa, în mod rapid, (tu poate te-ai chinuit ani să scrii cartea) ei au furat într-o săptămână pasaje întregi de la mai mulți autori și doar le-au șlefuit într-un produs final mai atractiv ?

Nu cred că ai accepta ca impostura să fie pusă pe seama unei autorități duhovnicești, care oricum fiind o personalitate nu ar avea nevoie de nicio reclamă pentru că statura lui este mai mare decât orice ar putea produce talentul literar al editorilor.

Niciun om n-ar accepta să se facă confuzie cu opera lui, sau opera să fie folosită în scopuri neloiale demersului său, iar un iubitor de literatură ar da întodeauna credit creatorilor și i-ar proteja pentru ca să încurajeze munca intelectuală de calitate și creația.

Și am uitat să menționez că orice scriere mincinoasă din sfera religioasă dar prezentată ca autentică produce exact efectul invers de sminteală și neîncredere față de cartea duhovnicească .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.06.2018 at 01:02:37.
Reply With Quote