View Single Post
  #66  
Vechi 27.03.2019, 16:28:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Iohannis apartine de un cult care in alte tari nu doar ca e de acord cu casatoriile de acelasi sex dar si oficiaza slujbe pentru astfel de casatorii. In timp ce regii veniti din Germania au adoptat religia majoritara a tarii si valorile poporului pe care doreau sa il conduca, Iohannis vrea sa impuna majoritatii valorile cultului sau (care are putini membri in Romania) si valorile sale, opuse celor ale majoritatii. Nu doar ca face asta, dar ii jigneste si ii eticheteaza plin de aroganta pe majoritarii care nu impartasesc gresitele lui conceptii. Mai mult, spune ca romanii ar fi impotriva intolerantilor, desi cei ce nu sunt de acord cu casatoriile de acelasi sex sunt intr-un procent covarsitor, doar ca nu s-au prezentat toti la referendum.

Desi in aparenta sustine valorile democratice are o conceptie dictatoriala, nu poate intelege si accepta ca la alegeri a iesit un alt partid decat cel dorit de el. Mai ales ca a fost si vina lui, aducand PD-ul in PNL si indepartand o parte din votantii PNL (eu am votat pana atunci doar cu PNL, nu am de gand sa votez cu cei ce au fost la PD). Singura conceptie politica a presedintelui pare a fi criticarea PSD-ului, orice e rau e din cauza acestui partid. Acelasi lucru l-au facut conducerile dictatoriale, de exemplu comunistii si nazistii. Din aceasta cauza incita un grup (sustinatorii lui) impotriva altui grup. Am observat ca sustinatorii sai cred obeste tot ce spune, nu poate gresi niciodata. Cei ce il sustin au inceput sa fie de acord si cu casatoriile de acelasi sex, pentru ca asa a spus Iohannis.

In timp ce condamna coruptia, injustita el insusi are o avere capatata in timpul carierei politice, avere obtinuta in mod fals. Dovada e ca a pierdut procesul pentru casele mostenite si le-a pierdut. Toata averea sa a avut la baza chiria mare platita de o banca pentru una din casele mostenite de sotia sa in Sibiu. Cu acesti bani si-a cumparat si alte case si apartamente. In urma pierderii procesului si a faptulu ca a intrat ilegal in posesia acelei mosteniri ar trebui sa returneze si suma primita, adica toata averea. Acum ceva timp am citit toata povestea, am gasit-o si acum aici (e din 2015, atunci nu se daduse o sentinta): https://www.riseproject.ro/articol/m...laus-iohannis/

Se poate observa ca au fost facute falsuri pentru a intra in posesia imobilelor, dar fiind vorba de primarul Sibiului nu s-a luat nicio masura, desi instanta le-a dovedit si condamnat. Cei pagubiti si lasati pe drumuri au fost chiriasii, care dupa revolutie cumparasera apartamentele in care locuiau. Abia dupa aproape 20 de ani instanta a solutionat cazul, timp in care Iohannis a incasat banii pe chirie. Asadar, de aici pare a proveni inversunarea sa. Sustinatorii sai nu cunosc aceste lucruri, nu pot vedea ca omul e un demagog arogant.

Last edited by catalin2; 27.03.2019 at 16:38:53.
Reply With Quote