View Single Post
  #9  
Vechi 08.11.2010, 11:34:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Multumim Dorina pentru gandul bun. Noi avem ca si ocrotitori (ai familiei) pe sfintii Arhangheli Mihail si Gavril. In curand vom face 17 ani de casnicie iar sfintii ne-au fost mereu aproape. De cate ori i-am chemat ne-au ajutat. Nu suntem vrednici sa dam slava Domnului pentru toate cate am primit. Cu atat mai mare a fost bucuria cand am citit viata Sf.Nectarie si am descoperit ca si el si Sfantul Porfirie sunt pomeniti de ziua casniciei noastre. Inconjurati de atata iubire ce am mai indrazni a spune oare?

Ce coincidenta bizara!... Ieri, 7 Nov. am implinit 17 ani de la casatorie. Ca si ocrotitori ai familiei, alaturi de Sf Nicolaie a carui nume il port cu bucurie, avem deasemenea pe Sfintii Arhangheli, fiindca pe sotie o cheama Gabriela, iar pe fiul cel mare, Mihai. Acum abia m-am intors de la biserica unde am ramas surprins cat de multa lume a venit... Am citit multe despre minunile si interventiile minunate ale Sfintilor Arhangheli (cu deosebire Arhanghelul Gavril) si nu am nici o indoiala ca de mare ajutor poate fi atunci cand este chemat (uneori vine si nechemat...) la necazuri si nevoi. Poate pe nedrept s-a facut o diferenta sesizabila intre Sfintii care s-au nevoit pe pamant si care au ajuns sa ne fie de ajutor prin sfintele lor moaste, si Sfintii Arhangheli, care au fost dintotdeauna slujitorii apropiati ai lui Dumnezeu. I-am considerat ca pe niste strajeri, generali de osti, sau aducatori de... e-mail-uri divine!... Ajutorul lor este de obicei, mai grabnic ca al oricaror sfinti, iar smerenia lor este desavarsita...

La multi ani cu lumina, tuturor celor care se invrednicesc sa poarte numele celor doi mari ingeri sarbatoriti astazi si sa ne rugam sa ne ocroteasca cu aripile lor protectoare!
Reply With Quote