View Single Post
  #16  
Vechi 12.01.2013, 01:30:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Astazi Tudor a obtinut prima medalie: argint, la proba de dezlegari de probleme (5 probleme cu mat si un studiu).
Performanta lui a fost de 15 puncte, aceeasi ca a lui Radu, medaliatul cu aur.
Diferenta a constat in timpul de rezolvare a sarcinii: 57 minute Tudor, fata de 54 minute Radu.
O situatie incantatoare pentru umoristi: amandoi copiii primisera sfatul si "porunca" sa nu iasa din sala decat dupa consumarea celor 60 minute afectate probei. Asadar, sa se straduiasca sa rezolve problemele pana la sfarsit. Sa nu abandoneze!
Radu nu a mai rezistat si a plecat primul... Tudor l=a intrecut in rabdare si ascultare cu 3 minute. Dar arbitrii au considerat ca departajarea se face in favoarea celui care a iesit primul, pe motivul ca a gandit mai rapid...:)

Bulversat de raportul invers dintre ascultare si rasplata, Tudor m-a intrebat intrigat: de ce eu care am ascultat am fost depunctat, iar el care nu a ascultat a luat locul 1?
Pentru ca virtutea ascultarii presupune suferinta pe moment, insa roadele ei dulci se vor vedea in viitor, la timpul harazit coacerii... Am incropit eu, strans cu usa, un raspuns...:)

Dimineata, peste 8 ore se joaca ultimul act al competitiei. Daca va invinge, Tudor va obtine a doua medalie de argint: la sah clasic, proba principala. Daca pierde sau face remiza, va obtine locul 3 si medalia de bronz.

Domnul sa va binecuvinteze, pe toti cei care ati gasit un moment sa va ganditi la Tudor in aceste 8 zile de truda (si bucurii)!...
Reply With Quote