View Single Post
  #26  
Vechi 19.01.2014, 23:53:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Reactivez acest post, mi s-a parut corespunzator dilemei prezente si anume de ce se accepta ca o preoteasa care participa la slujbe alaturi de sotul sau, un parinte absolut deosebit, sa fie imbracata si fardata dupa ultima moda. Concret, se intampla la biserica unde particip la slujbe si numai inteleg nimic din tot ce cred eu ca ar trebui sa insemne o preoteasa pentru ceilalti credinciosi.
Dar va dati seama ce ar zice lumea daca ar veni zdrentaroasa si neingrijita??? Imbracata intr-un trening, cu papuci de casa sau cizme de cauciuc, ciufulita, incercanata? In primul rand ar putea banui ca nu traieste bine cu barbatul, ca nu se ajung cu banii, ca nu sunt gospodari, etc. E tot o cutuma societatii , pana la urma, dar nu poti sa vii la biserica, mai ales ca preoteasa, cel putin fara grija pe care o acorzi cand te imbraci si te gatesti pt serviciu... Si din cate stiu, chiar si santieristii sau taranii agricultori se imbraca curat cand pleaca de acasa, cel putin o parte dintre ei...Iar duminica la biserica chiar si tarancile se primenesc si se imbraca cu ce au mai bun, asa-i din toate timpurile..acum doar nuvreti ca preotesele sa poarte ce le da lumea de pomana sau sa-si cumpere de la second hand, doar ca sa va convinga pe voi credinciosii ca nu sunt iubitoare de arginti? Nici sa se imbrace ca o sorcova sau ca o stricata (desi asta ma indoiesc ca o face vreuna), dar pana la urma, e o chestiune de gust. Desi nu vad cum o femeie imbracata decent, dar elegant, serios, machiata de asemenea, ca pentru un serviciu decent, nu de petrecere sau night club, poate sa ii creeze cuiva nemultumiri...
Reply With Quote