View Single Post
  #8  
Vechi 02.02.2010, 20:20:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Liga scriitorilor din România a propus Preafricitului Patriarh Daniel canonizarea poetului Mihai Eminescu.

Mihai Eminescu poetul nepereche ,inegalabilul nostru geniu a fost fără dor și poate tot ce a putut da mai valoros în domenilul poeziei poporul român.
Personalitatea sa atât de disputată va fi datorită acestei propuneri și mai disputată, deoarece este foarte greu să accepți că Eminescu ar fi fost un sfânt.

Să-mi fie iertată stupefacția dar mă întreb : Mihai Eminescu a primit măcar o singură dată Sfânta Împărtășanie?Trupul său s-a făcut moaște?

Pe de altă parte ...tâlharul pe cruce s-a mântuit într-o singură clipă când a spus "pomenește-mă Doamne când voi veni în împărăția Ta!"
Una e a propune ceva si alta e o hotarare luata . Sunt conditii foarte stricte pentru canonizare , am mai vorbit de treaba asta pe forum , s-a dat si un link in acest sens . Eu iti garantez ca Sfantul Sinod al BOR , ignora astfel de "ligi" si astfel de "propuneri" !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote