View Single Post
  #49  
Vechi 24.08.2011, 20:35:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu au crescut PE acoperis, sunt in PRELUNGIREA zidurilor daca te uiti cu atentie.
Vezi in poze ca este chiar unul care incepe undeva de SUB acoperis.

Vezi si studiul facut si la care am postat link, radacinile armeaza efectiv zidul, tocmai prin faptul ca sunt multe si subtiri nu putine si groase, in felul asta tot ansamblul avand o anumita elasticitate, probabil asa se explica si rezistenta in fata vantului.

In orice caz, deterioarea se cunoaste si din poze, mai ales ca s-a pus si problema restaurarii..

Asta nu inseamna ca e mai putin o minune..dar este una discreta nu cum ar vrea unii sa o vada ca ceva supra-supra-supranatural.
Copacii initial au crescut pe acoperis sau in zid, cand erau puieti. Stim cu totii ca exista si iarba ce creste pe acoperis. Ulterior acestia crescand si-au intins fire din radacini spre pamant pentru alimentare.
Cum vezi si in imaginile cu copacii de pe temple, e ceva diferit, acolo radacinile sunt groase si ies in afara zidurilor, sunt pe langa ziduri.
Oricum, cum am mai spus, nu stiam de aceasta poveste si nu consider ca e o mare minune ca cele cunoscute deja. Ce mi se pare mai interesant e ca acele radacini nu au ajuns sa se ingroase, sau macar cateva sa iasa din ziduri.
Reply With Quote