Subiect: Cum sa ma rog?
View Single Post
  #18  
Vechi 19.05.2012, 01:27:39
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salutare.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Templier,

Ia spune tu, de ce vrei sa te rogi? Care e motivatia ta? Vrei sa ii ceri niste lucruri lui Dumnezeu, vrei sa dobandesti o anumita tehnica, vrei sa ajungi la o anumita inaltime duhovniceasca, o faci ca sa iti ierte pacatele...?

Unde te rogi tu? Acasa sau/si la la biserica?

In ceea ce priveste psaltirea si problema ta, vezi ca e un topic recent deschis, citeste acolo postarile Deliei despre "dusmanii pe care sa ii nimiceasca Dumnezeu" si vei vedea ca acestia sunt, de fapt, diavolii, nu X si Y pe care ii cunosti tu si care iti doresc raul.
Buna, mentionez ca nu ma rog lui Dumnezeu pentru a-mi da bunuri materiale sau lucruri lumesti decat foarte foarte rar , asta o fac doar oamenii ortodocsi doar cu numele care il vad pe Dumnezeu ca pe un tonomat in care bagi banu si iei ce vrei .Ma rog pt inlaturarea raului si a gandurilor rele din viata mea si nu numai , si sa ma faca un om mai bun, sa fac voia Lui .Nu uit sa i multumesc ca m-am nascut in aceasta lume si pt multe lucruri cu care m-a inzestrat , ca am o familie, o viata, si-i multumesc , pt universul pe care l-a creat atat de perfect.
Ma rog si pt iertarea anumitor pacate , si da ,vreau sa ajung la o oarecare inaltime duhovniceasca chiar daca nu sunt foarte inaintat in varsta , si nu mi prea place sa ma rog in biserica deoarece nu merg foarte des , o spun cu parere de rau , cel mai linistit ma simt in camera mea , singur , un loc in care nu ma priveste nimeni.

La faza cu Psaltirea cred ca regele David tinand lupte impotriva celorlalte popoare inamice ,filistenii , fenicienii, se ruga lui Dumnezeu pt distrugerea lor , nu a demonilor , parerea mea , aici se mai si poate interpreta .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 19.05.2012 at 01:31:57.
Reply With Quote