View Single Post
  #27  
Vechi 24.03.2010, 10:59:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am observat ca biserica nu prezinta nici un fel de remuscare daca crestinii incep sa se departeze, daca prin atatea restrictii, acestia se resemneaza si prefera sa nu mai primeasca Sfintele, si lasa timpul sa treaca mult si bine, cu nevrednicia firii lor cu tot. Si aici ma refer, in special, la lucrurile minore care au loc in viata credinciosului, dar pentru care biserica se manifesta foarte strict...aproape fara rationament. (...) Este adevarat, uneori se inclina situatia in cealalta parte, unde biserica face dezlegari mult prea lejer, unde apeleaza la o toleranta care pune in pericol adevaratele valori ale duhovniciei, ajungand ca acestea sa se manifeste fara eforturi sustinute.
Ar fi mai bine sa spunem "am observat ca sunt preoti care nu prezinta nici un fel de remuscare daca..." sau ca "unii preoti fac dezlegari mult prea usor". Spun asta deoarece cunosc multi preoti cu dreapta masura, care pastreaza inca intru toate dreapta credinta si randuielile stabilite de cei cu viata mult mai curata si mai sfanta decat a noastra.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In ce consta vrednicia copilului de 3-4 ani fata de Sf. Impartasanie, puteti sa-mi spuneti, oare ?
Probabil raspunsurile pe care le'ai primi ar varia intre ele, insa eu gandesc la faptul ca unui prunc de 3-4 ani nu i s'ar cere mai nimic. Doar sa nu faca foarte urat, sa nu tipe si sa nu se zvarcoleasca nespus de tare si urat, in apropierea de Sfintele Taine. Aceasta ar fi, dupa mine, singurul impediment la a'l impartasi. Aceasta s'ar intampla probabil din necredinta parintilor, din lipsa lor de rugaciune, din faptul ca il aduc la biserica mult prea rar, ca nu stiu ce le face preotul, ca nu li se vorbeste, etc. Daca nu se linistesc, sa ramana neimpartasiti, caci Impartasanie nu se da cu forta, brutal... sa ajunga frica si spaima pentru sarmanul copilas.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote