View Single Post
Vechi 28.12.2012, 18:00:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred că ai greșit sensul.
creștinii recunosc profeții VT.
Musulmanii ii recunosc pe profetii VT + Iisus (NT), iar bahai ii recunosc pe toti prorocii religiilor avraamice cat si iluminatii religiilor orientale.Acum doi ani am vazut la o expozitie de carte un titlu usor iritant: Fecioara Maria o musulmana perfecta (sau exemplara),nu mai retin exact si m-am gandit in sinea mea: asta-i culmea, acum si pe Maica Domnului o fac musulmana, cand Islamul nici nu exista pe atunci ? Dupa am intrebat de curiozitate, dar de ce e musulmana cand stim cu totii ca a fost evreica, cum sa negi asta? Raspunsul lor: musulman inseamna in primul rand supus a lui Dumnezeu, deci orice om supus lui Dumnezeu, care respecta legea Lui e musulman. Fecioara Maria a fost supusa si a respectat legea iudaica, data de Dumnezeu, aceea era legea Lui Dumnezeu atunci, deci ei o privesc ca musulmana. Insa evreul din timpul lui Mahomed, ar fi trebuit sa respecte si el noua legea data de Dumnezeu prin Mahomed (cum zic ei ca li s-a dat) ca sa fie musulman, nu legea veche. Cu alte cuvinte, nu spun ca au preluat proorocii nostri, ci noi i-am fi insusit pe ai lor :)

Last edited by ioanna; 28.12.2012 at 18:17:50.
Reply With Quote