View Single Post
  #1  
Vechi 03.06.2013, 10:22:48
-Irina- -Irina- is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Pentru cei care au emotii inainte de Spovedanie

Mentionez ca acesta este doar un sfat personal si trebuie tratat ca atare.
Pentru cei care, ca mine, tremura din toate balamalele doar la ideea ca ar trebui sa se spovedeasca, in special prima data, am sfatul de a citi rugaciunile de dinainte de Spovedanie neaparat. Pe mine m-au calmat incredibil de mult, si tot drumul (30min-1ora) plus cat am asteptat n-am mai avut nicio problema, iar la Spovedanie am putut sa citesc tot destul de cursiv, cu mici emotii.
Cred ca asta a fost si meritul preotului, care a avut mare rabdare cu mine, dar rugaciunile m-au ajutat fara indoiala foarte mult. Nu stiu daca fiecare va avea exact aceeasi experienta ca mine, dar poate mai exista cineva in cautare de sfat care pur si simplu nu stie ca asa ceva exista si asta il va ajuta.
Inainte de a fi acuzata ca abia m-am inscris pe forum si dau sfaturi, scriu mesajul pentru ca eu habar nu aveam ca exista rugaciuni inainte de Spovedanie si pana le-am gasit accidental in cartea de rugaciuni si m-am convins c-ar trebui sa le incerc, am trecut prin mari emotii care mai aveau putin si ma faceau sa nu merg deloc.
Imi cer iertare daca postul meu ii deranjeaza pe cei mai avansati decat mine pe aceasta cale, care, evident, nu au de ce sa-mi sufere sfaturile, poate chiar gresite sau prost expuse. In acest caz el poate fi sters fara nicio problema sau explicatie.

Irina
Reply With Quote