View Single Post
  #19  
Vechi 21.03.2010, 07:59:12
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
frate Mishi dar io sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus pe acest topic IMPOTRIVA TUTUROR FORMELOR DE RADIESTEZIE daca citesti mai atent mi-am subliniat pozitia inca de la inceput! sacroterapia este totushi altceva ! REPET are la baza Rugaciunea ,Postul si indeamna la o relatie mai puternica cu Duhovnicul!!!
cine a promovat astfel de pratici???:""Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau???"" aratami-l si mie ca sa-l scuip si eu! am mai amintit de fitoterapia (terapia cu plante) apiterapia (cu produse apicole) si presopunctura (aia cu meridiane energetice ! ATAT
divagam mult frate , daca poti sa -mi dai niste argumente palpabile clare ca terapiile pe care le-am enumerat sunt anti Ortodoxe (si in ce fel ne lezeaza credintza) e super ok Doamne Ajuta iti multumesc anticipat , daca nu , Tot Doamne ajuta!:)
"Trebuie sa constientizam ca meridianele energetice exista in corpul uman , asta nu e ratacire ! " ---- Spui tu, frate Remus! BA ESTE RATACIRE !!! Si am sa-ti pun o intrebare simpla: ai gasit in vreun singur loc, la unul din sfintii parinti, vreo vorba despre meridianele energetice? Este mare ratacire!!! A facut Iisus vreo vindecare in acest fel? A lasat El apostolilor vreo indrumare sa afle cum e treaba cu meridianele astea? Ai spus ca linia intre... si intre... e foarte subtire. Ia seama, frate, ca ai pasit un pic dincolo! Nicaieri in Sfanta Evanghelie sau in Sfanta Traditie nu ni se vorbeste de meridianele energetice. Astea sunt intrate la noi prin practicile orientale - care, orice ai spune, nu sunt simple tratamente medicale, ci ating, afecteaza sufletul. Asa cum yoga nu este o simpla gimnastica a trupului.
Ia tu, frate, Patericul, Filocalia, vezi daca pomenesc macar pe departe de energii etc. Singura pomenire a "energiei" este cea a ENERGIILOR NECREATE, dar nicicum a meridianelor energetice si a altor ameteli. Am sa caut niste materiale, si in cateva zile (sper pana la sfarsitul saptamanii) am sa iti dau fie linkuri, fie fisiere din care sa te documentezi. Crede-ma ca nu vorbesc de la mine. Si nici nu imi culeg informatiile de pe site-uri, la intamplare. Sunt lucruri serioase. Nu ma joc cu asa ceva. Nu pot mai repede, dar iti promit sa iti aduc documentatia asta. Pana atunci, sa ne rugam sa ne fie postul cu folos!
Reply With Quote