Subiect: Unde gresesc?
View Single Post
  #1  
Vechi 20.04.2010, 18:54:01
Barbara2000 Barbara2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Mesaje: 13
Implicit Unde gresesc?

Buna ziua!

Am si eu o problema si as vrea sa aud parerea dvs. Problema mea se numeste somajul, adica sint somera de peste un an de zile si nu se intrevad zile mai bune. Teoretic fac totul cum trebuie: caut anunturi cu joburi, trimit aplicatiile, din cind in cind mai apare o invitatie la interviu (foarte rar in ultimele luni) dar nici o oferta de job. Ca pregatire profesionala sint absolventa de facultate, am experienta in cimpul muncii, referintele de la fostii angajatori sint bune....deci?
Daca as privi numai partea "practica" a problemei, as gasi raspunsuri de genul "criza economica, multi someri, putine locuri de munca, etc.

Insa eu simt (cred) ca e ceva mai mult, ca un fel de pedeapsa sau incercare (sau cum vreti s-o numiti) pe care eu personal o percep ca o blocare din punct de vedere profesional, adica nu ma lasa sa ma dezvolt mai departe. Probabil ca spiritual sint "nitzel" mai sus decit eram anul trecut pe vremea asta dar datorita disperarii de care sint cuprinsa din ce in ce mai des in ultima vreme am indoieli si in ceea ce priveste inaltarea spirituala. Inca un amanunt ar fi ca acum vreo 3 ani am mai avut o "incercare" asemanatoare dar care a durat "numai" vreo 10 luni. Din cauza asta nu ma pot abtine sa intreb..."de ce mi se intimpla mie?"
Spre deosebire de experienta de acum 3 ani, de data asta mi-am refacut legatura cu Dumnezeu, in sensul ca am inceput sa merg la biserica duminica, sa aplic ce aud acolo (ma straduiesc), sa ma spovedesc si sa ma imparatsesc. Credinta si nadejdea in Dumnezeu imi dau o stare deosebita insa trebuie sa recunosc ca starea asta e deseori intrerupta de disperare.

Acum intrebarile mele sint cam asa: ce ar trebui sa fac sa depasesc (sa ies) din incercarea asta? de ce se repeta incercarile? stiu ca de incercari avem parte toata viata dar de ce doua de "acelasi fel"?

multumesc anticipat pentr pareri.
Reply With Quote