View Single Post
  #4  
Vechi 02.03.2012, 10:17:30
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs down Fumatul - impediment la Sfanta Impartasanie !

Ma intemeiez in prezenta argumentare pe:

"Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi ? De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi." (I Cor. 3, 16-17)

Vedeti si: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14648

In Biserica este Iisus Hristos, da ? Este templul Lui Dumnezeu, nu ? Acolo se fumeaza ? Nu ! Iti spune constiinta ca ar fi foarte in neregula sa fumezi in biserica, nu ? Acolo, eventual, se tamaiaza, cu miresme bine mirositoare, simbol al rugaciunii care se inalta la Dumnezeu si al darurilor Duhului Sfant, nu-i asa ?

Pai, ce vrednicie si cu ce demnitate te impartasesti daca tu iti gasesti placere in fumat ? Fumatul, am putea echivala, ca si anti-hristul, este o imitatie draceasca a tamaiei, nu ? Este tamaia dracilor ? Logic.

Deci... in ce ne regasim linistea si pacea interioara ? In fumat, sau in Hristos. Putem sluji la doi domni ? Ce zice Noul Testament ?

Intrebare ? Cei care, fumatori fiind, s-au impartasit, ce parere au de:

"Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați." (I Cor. 11, 29-31)

Sa va fie de folos !

P.S.: nu eram nici eu strain de acest pacat...
__________________
"Căci armele luptei noastre nu sunt trupești, ci puternice înaintea lui Dumnezeu, spre dărâmarea întăriturilor. Noi surpăm iscodirile minții si toată trufia care se ridică împotriva cunoașterii lui Dumnezeu și tot gândul îl robim, spre ascultarea lui Hristos." (II Cor. 10, 4-5)

"De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." (Tit 3, 10-11)
Reply With Quote