View Single Post
  #683  
Vechi 16.05.2008, 00:10:25
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

d-le silviu pintilie,daca sunteti ruda cu cineva care era tractorist si a cumparat pamant pe langa Dumitru Lala si care are celasi nume de familie cu D-vostra aflati ca acela a fost pamantul tatalui meu(nu cumva era tatal d-voastra?).nevasta lui Dobreanu(lautarul acela vestit)a fost sora bunicului meu.Prin cotul acela am copilarit.Dar au trecut multi ani de atunci.Si inca ceva pt Ispita .ta. Am cutreirat multe locuri,si sofronarii s-au stabilit dupa ce au fugit din calea uniatiei in satele brusturi ,draganesti,oglinzi etc si de aici au migrat spre rosiori ciumulesti etc.Iar prin 1935 mai mult de jumatate dintre stilisti erau urmasii sofronarilor.Eu de acolo vin.si nu uita am aproape 60 ani,voi fi cutreierat ceva prin tara asta.eu ma trag din sofronari prin tata si prin mama din preotul Culici din Domnesti(Curtea de arges)care a murit in biserica in noaptea de inviere neacceptand calndarul indreptat.La rudele mele s-a ascuns Evloghie in Bucuresti pe str.LATINA.Tot niste rude de ale mele au fost implicate in aranjamentul de la Copaceni.Dar Ispita.ta ti-am dat destule amanunte ca sa stii cine sunt.In rest gandeste singura!dar ar trebui sa te astepti sa stiu foarte multe despre dedesubturile stilismului in Romania.Dar peste ceva timp(cand voi face rost de ceva bani,de sponsorizari nu de la bor pt ca nusunt de vanzare) vei vedea o carte scrisa de mine despre istoria adevarata a stilismului.Eu la 8 ani ajungeam pe jos pana la Slatioara!Asa ca stiu multe.
Dar sa revin la altceva:
'Sfinþii Pãrinþi întruniþi la Sf. Sinod de la Niceea, în ceea ce priveºte stabilirea datei Sf. Paºti, hotãrãsc cã Paºtele creºtinilor nu trebuie sã se serbeze niciodatã mai devreme de 22 Martie (limita inferioarã ºi nici mai târziu de 25 Aprilie (limita superioarã . Deci Paºtele creºtinilor nu pot avea loc, decât în intervalul a 35 de zile bine stabilite, de la 22 Martie la 25 Aprilie. Prezenþa acestor 35 de zile, a fãcut posibilã întocmirea a 35 de tabele, privitoare la sãrbãtorile cu datã variabilã (schimbãtoare) dependente de data Paºtelui. Aceste tabele sunt cunoscute sub denumirea de Pascalie. În cadrul Pascaliei se deosebesc o pascalie parþialã ºi una generalã.'
Cam asta ati postat d-voastra d-le Pintilie. este o mare minciuna stilista.Sfintii Parinti de la Niceea nu au stabilit asa ceva.Este scorneala curata.Nu exista nicaieri in documente o asemenea precizare.Pur si simp,u a fost fixata ischimeria pe 21 martie.Deci va rog daca vreti sa discutam serios nu inventati si pune in carca sfintilor parinti ceea ce ei nu au hotarat.Aceasta fixare a ischimeriei pe 21 martie s-a facut pt a se curma schisma meletiana(care seamana mult cu stilismul de acum).
dar nu se gaseste in cele 20 de canoane niceene asa ceva pt ca nefiind o problema de dogma hotararile privind calendarul si regula pascala au fos remise imparatului.
daca vreti sa vedeti exact ce au decis sf Parinti atunci cautati epistola acestui sinod catre toto crestinii.textul ei se gaseste in Istoria Bisericeasca a lui Socrate publicata in anul 440.In romaneste a fost tradusa la anul 1899 arhiereul Iosif Gheorghian si in aceasta traducere(cu litere chirilice)la paginile 23-27.
Si a doua sursa este Epistola sfantului Imparat Constantin trimisa catre toti crestinii din imperiu.acesta se gaseste in Istoria bisericeasca a luiEusebiu episcop de Cezareea.a fost tradusa in romaneste tot de IPSIosif Gheorghian in 1896 si epistola se afla la paginile 402-404,Nicaieri in aceste surse nu se spune de asa ceva.cum postati.
.indicati va rog in ce document din acele vremi se gaseste cele postate de d-voastra.
Prima pascalie este cea a episcopului Teofil al Alexandriei dupa multi ani de la I-ul sinod ecumenic.a doua pascalie este cea a sf Kiril care a urmat lui Teofil.Dupa aceea urmeaza in veacul 5 in Egipt Aniabus si in apus Dionise Exiguul.deci ce basneala este asta ca sFintii parinti de la Niceea ar fi stabilit limitele de serbare a Pastelor?Eu vad ca este doar inventie stilista! DE CE NU AI FOST ATENT PE FORUM .EU AM FOST CINSTIT SI AM PRECIZAT PE ANUMITE FORUMURI ca am studiat dogmatica la inceput pe pidalionul lui Silvestru si apoi am discutat aceste probleme in amanunt cu unul dintre cei mai buni dogmaticieni de la Slatioara TEOFILACT.Si tocmai discutand cu acesta am invatat sa caut argumentele si am constatat ca este gresit ce se intampla acolo.Eu stiu argumentele stilistilor si cat de gresite sunt;Intr-o anumita vreme am fost unul dintre acei pe care nici un preot BOR nu l-a putut infrange intr-o dicutie dogmatica. Am fost unul din misionarii stilismului.Dar a venit si ceasul and Dumnezeu mi-a luminat minte si am vazut ierosilia si mai mult indoindu-ma eu am cerut semn si a venit semn pt adevarul BOr.Nu voi posta aici depre minunea prin care am ajuns in bor dar cine este curios pot sa-i arat prin mesaj privat daca ma solicita!De aceea ma straduiesc cat se poate sa nu arat chiar toata greseala celor de la Slatioara, ci doar sa fac mici atentionari cand se depaseste limita tolerabila a minciunii.Dar nu ma provocati pt ca eu sunt un canonist!
ceea ce ati postat citand d-le pintilie sunt in parte aiureli stiliste , iar din cate stiu eu biserica carei ii faceti reclama a primit si ajutoare de la budisti!